Nowości w krakowskim ZOO! Na nowym wybiegu zamieszkają makaki japońskie i szympansy!

2021-06-16 18:34 U.B
Makaki japońskie pojawią się w krakowskim zoo [ZDJĘCIA, AUDIO]
Autor: Sky-High / pixabay.com

Wybieg dla szympansów i makaków japońskich powstanie w krakowskim ogrodzie zoologicznym. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na budowę nowego pawilonu. Do 2 lipca firmy mogą składać swoje oferty. W miejscu klatek dla dzikich kotów powstanie dwupiętrowy, przeszklony budynek, który umożliwi zwiedzającym obserwowanie zwierząt zarówno latem, jak i zimą.

Makaki japońskie to nowy gatunek małp, który pojawi się w krakowskim ZOO. Są odporne na niekorzystne warunki klimatyczne, więc mogą przebywać na zewnątrz zarówno zimą, jak i latem. Na wybiegu będą miały do dyspozycji między innymi: sztuczne skały oraz sadzawkę z podgrzewaną wodą. 

- Zarówno wybieg dla szympansów, jak i dla makaków japońskich będzie ogrodzony siatką ze stali nierdzewnej. Teren zostanie urozmaicony sztucznymi skałami. Wewnętrzny wybieg dla szympansów będzie dwupoziomowy. Dzięki temu będzie można oglądać zwierzęta o każdej porze roku z parteru lub z pierwszego piętra - mówi Teresa Grega, dyrektorka Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie. 

Trwa nabór ofert przetargowych na budowę nowego pawilonu. Inwestora poznamy najprawdopodobniej jesienią.

- Zakładając optymistycznie, że uda nam się jesienią wyłonić wykonawcę tego zadania, jakim jest wybieg dla szympansów i makaków, będzie miał on dwa lata na przeprowadzenie inwestycji. Pod koniec 2023 roku zwiedzający będą mieli możliwość podziwiania zwierząt i wybiegu już w nowej formule - tłumaczy Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie. 

Oferty przetargowe można składać do 2 lipca. Makaki i szympansy pojawią się na nowym wybiegu nie szybciej niż za dwa lata.

Raport z anteny 16.06, godz.10