„Nowohucki alfabet – perspektywy”. Powstanie leksykon zwrotów o dzielnicy i mieszkańcach

2021-04-20 17:15 KK
Aleja Róż
Autor: Mach240390/wikipedia.org

Kurczak, skinopanki czy spotkanie na PeCE, czyli Placu Centralnym. To zwroty charakterystyczne dla kolejnych pokoleń mieszkańców Nowej Huty, zebrane w ramach projektu „Nowohucki alfabet - pokolenia języka”. Jego autorzy postanowili pójść za ciosem i w ramach drugiej edycji chcą stworzyć leksykon wyrażeń definiujących dzielnicę i ich mieszkańców z nieco innej perspektywy.

Tym razem do projektu zaangażowani zostaną mieszkańcy innych krakowskich dzielnic, a także sąsiednich miejscowości, którzy zostaną poproszeni o podanie zwrotów, które im kojarzą się z Nową Hutą. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o kolejnej edycji "Alfabetu Nowohuckiego":

My w tym naszym własnym sosie możemy czuć się doskonale, patrzeć na Hutę sentymentalnie i z czułością, natomiast przydałoby się trochę takiego krytycyzmu, skonfrontowania tego, jak patrzą na Hutę i nowohucian inni - Mówi Weronika Śliwiak z Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta. 

Dodaje, że sami nowohucianie odegrają w projekcie kluczową rolę.

Będą zapoznawali się z tymi hasłami i będą się do nich ustosunkowywać. Na koniec stworzą spacer i grę terenową, na którą zaprosimy gości z innych dzielnic i miejscowości po to, by pokazać im Nową Hutę w różnych barwach - wyjaśnia. 

Zapisy do projektu potrwają do 30 kwietnia. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta.

Tak policyjne drony namierzają piratów drogowych