Nowoczesna technologia do zwalczania raka u dzieci już w Szpitalu w Prokocimiu [AUDIO]

i

Autor: Szpital Dziecięcy w Prokocimiu Nóż ultradźwiękowy CUSA na sali operacyjnej.

Nowoczesna technologia do zwalczania raka u dzieci już w Szpitalu w Prokocimiu [AUDIO]

2020-01-17 7:15

Tym "nożem" niczego nie pokroimy, za to jest doskonałą bronią do walki z nowotworami mózgu. Specjalistyczny sprzęt tego typu i do tego celu, trafił właśnie w posiadanie Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Nowy ratujący życie sprzęt właśnie trafił do Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Mowa o super nowoczesnym nożu do usuwania nowotworów CUSA. Maszyna działa na podstawie ultradźwięków, które bardzo dokładnie usuwają tkanki rakowe z różnych narządów u dzieci.

- Głównie mózgu ale też wątroby, tarczycy, trzustki, węzłów chłonnych przykręgosłupowych, wszędzie tam, gdzie chodzi o to, aby precyzyjnie usunąć wyłącznie tkankę chorą, żeby zmniejszyć następstwa jakiegoś uszkodzenia pooperacyjnego - mówi neurochirurg ze Szpitala Dziecięcego Stanisław Kwiatkowski.

CUSA została sfinansowana przez Fundację Tesco i przyszpitalną Fundację "O Zdrowie Dziecka". Jak mówi Prezes tej drugiej Bartłomiej Pawlak, niedawno przekazali szpitalowi 65 000 złotych na naprawę windy.

- Windy, która niestety się zepsuła, a tą windą dwa piętra niżej zjeżdżali pacjenci zakładu fizjoterapii na zabiegi rehabilitacyjne. Było to tragiczne, żeby rodzice musieli znosić na rękach swoje dzieci do zabiegów, więc po prostu uruchomiliśmy środki i od razu poszła naprawa windy - mówi.

Jak mówią specjaliści ze Szpitala w Prokocimiu, nowotwory mózgu u dorosłych to 2% wszystkich nowotworów, u dzieci natomiast 22%. Jest to jednocześnie najbardziej śmiertelna odmiana tej choroby.

Nowoczesna technologia do zwalczania raka u dzieci już w Szpitalu w Prokocimiu. Posłuchaj materiału:

W Krakowie po raz pierwszy odbyły się Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością [WIDEO]