Nowe oblicze stacji kolejowej Kraków Główny Zachód!

2021-07-27 21:43
Podpisanie umowy na przebudowę bocznicy Kraków Główny Zachód.
Autor: Ula Bienia

Rozpoczyna się przebudowa bocznicy kolejowej Kraków Główny Zachód. Polskie Koleje Państwowe PKP Intercity podpisały umowę między innymi na zamontowanie nowoczesnych urządzeń do czyszczenia oraz zasilania pociągów. Wykonawca ma teraz trzydzieści miesięcy na zrealizowanie całego projektu.

Wykonawcą przebudowy krakowskiego obiektu jest Przedsiębiorstwo Budowlane DOMBUD z Katowic, z którym PKP Intercity podpisało umowę wartą blisko 44,8 mln złotych. Stacja będzie miała charakter techniczny. Pociągi będą na niej przygotowywane do przewozu pasażerów z zachowaniem jak najlepszych standardów. 

- Będą tutaj budowane warsztaty oraz nowoczesne urządzenia. Umieścimy tu maszynę do sprężonego powietrza, oraz urządzenie do zasilania. W wagonie combo pojawią się niedługo maszyny vendingowe, dzięki którym pasażerowie wsiadający w Krakowie, będą mogli się napić dobrej kawy lub herbaty. Przebudowa tej stacji jest bardzo potrzebna. Będziemy tutaj też przygotowywać składy, aby pociągi mogły kursować w jak najlepszym komforcie - wymienia Marek Chraniuk, Prezes PKP Intercity. 

Prace zostaną przeprowadzone w trzech etapach. Pierwszy polega na przebudowie sieci sprężonego powietrza i instalacji wodnej oraz na budowie stacjonarnej maszyny do czyszczenia wagonów. Pozostałe dwa obejmują przebudowę sieci i urządzeń grzewczych, a także kwestie zasilania i oświetlenia sieci trakcyjnej czy budowę warsztatów lub magazynów do obsługi wagonów. Pociągi mają być zadbane i spełniać najwyższe standardy, gdyż właśnie tego oczekują pasażerowie. 

- Pociągi będą czyszczone nie tylko wewnątrz przy użyciu nowoczesnego sprzętu, ale także na zewnątrz będą doprowadzane do stanu swojej świetności. Myślę, że nowoczesne urządzenia, które zostaną zainstalowane tutaj i w pozostałych szesnastu takich przedsięwzięciach będą dobrze służyły kolei - mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Przebudowa bocznicy Kraków Główny Zachód to część programu "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji". Do 2030 roku PKP wyda na unowocześnianie zapleczy technicznych w całej Polsce prawie 2,6 mld złotych. 

Produkował mieszanki dopalaczy, a potem sprzedawał na krakowskim Rynku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE