Nowa polityka retencyjna miasta Krakowa. Gmina stawia na zbieranie deszczówki

i

Autor: pixabay.com Gromadzenie deszczówki może się okazać kluczowe w walce z suszą.

Nowa polityka retencyjna miasta Krakowa. Gmina stawia na zbieranie deszczówki

2020-05-06 10:23

W czerwcu ruszy przyjmowanie wniosków od mieszkańców, którzy chcieliby dofinansowanie na wykonanie systemu do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych. Wsparcie może wynieść nawet 12 000 złotych.

Nowa polityka retencji uchroni Kraków przed suszą? Od pierwszego czerwca gmina rusza z naborem wniosków o dofinansowanie domowych systemów zbierania wody opadowej. Wkład własny to dwadzieścia procent kosztów, maksymalna dotacja to dwanaście tysięcy złotych. Jak mówi współtwórca programu, miejski radny Łukasz Maślona, warto skorzystać, bo negatywne skutki suszy nas nie ominą.

Mowa tu o zbiornikach w postaci jakichś podziemnych instalacji czy też zwykłych beczek na wodę, ale też bardziej skomplikowanych instalacji jak niecki czy ogrody deszczowe - mówi.

Wojnę suszy wypowiada też Zarząd Zieleni Miejskiej. Dyrektor jednostki Piotr Kempf chce przebudować Plac Kossaka w taki sposób, żeby nawadniał okoliczne grunty.

Pomysł z Rotterdamu, gdzie specjalnie zaprojektowany plac zamienia się po okresie deszczu w zbiornik wodny. Ta woda powoli, w ciągu 36 godzin, odsącza się do wód gruntowych, co powoduje, że poziom wód gruntowych nie waha się tak bardzo jak w obecnym okresie u nas - mówi. 

Zbiornik retencyjny w Rotterdamie ma całkowitą pojemność prawie 2 milionów litrów.

O dotację w ramach programu mikroretencji będą mogły się starać osoby fizyczne, osoby prawne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Wzory wniosków o dotację w ramach programu retencyjnego będzie można znaleźć od czerwca w Biuletynie Informacji Publicznej.

Posłuchaj, i poznaj cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #020
Sonda
Twoje ulubione miejsce na wypoczynek to: