Nostalgiczna podróż do Krakowa z lat 90. Kierowca MPK stworzył wyjątkowy symulator [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-02-22 10:50 KK nm

Kultowy Bar Smok, charakterystyczne budki i kioski na kółkach, brak Galerii Krakowskiej. Pamiętacie jeszcze Kraków z lat. 90? Teraz możecie się do niego przenieść. Kierowca krakowskiego MPK tworzy symulatory, dzięki którym możemy wcielić się w rolę kierownicy autobusu z końca lat 90-tych. Zza kierownicy hałaśliwego Ikarusa zobaczymy panoramę Krakowa, która powoli zaciera się w pamięci krakowian.

Do wyboru mamy kilka linii. 105 i 129 kursujące z Dworca Głównego na Prądnik Czerwony i Czyżyny oraz specjalną linię cmentarną jeżdżącą w okresie Wszystkich Świętych na pętlę w Batowicach. 

O tym, co można podziwiać na trasie przejazdu mówi Marek Cebulak, autor aplikacji.

Przede wszystkim Dworzec Główny, który już teraz wygląda zupełnie inaczej, który wówczas zawierał bardzo charakterystyczny element - Bar Smok. Niesamowity klimacik, ale także charakterystyczne budki, stragany i kioski na kółkach, a także dworzec PKS w Czyżynach, którego forma była bardziej toporna, prymitywna - mówi. 

Marek Cebulak podkreśla, że wszelkie detale zostały odwzorowane z najwyższą starannością. 

Począwszy od rodzajów felg, kasowników, ich kolorystyki i ułożenia, skończywszy na  rodzajach kabin. Różnic będzie bardzo dużo, jedynie wprawne oko będzie w stanie wyłapać wszystkie. Zwracałem uwagę na najdrobniejsze detale. Nawet - w niektórych autobusach - na podstawie zdjęć starałem się odtworzyć rdzę. 

Diesel może być ekologiczny jak elektryk | ESKA XD - Prosto z salonu #15

Praca nad projektem "Kraków 97" zajęła Markowi Cebulakowi kilkadziesiąt miesięcy. Autor symulatora pracuje obecnie nad symulatorem dla linii 159 kursującej z Cichego Kącika na osiedle Piastów. Symulator dostępny jest na platformie Patronite, dzięki której Marek Cebulak zbiera fundusze na rozwój projektu.

Kierowca MPK stworzył wyjątkowy symulator. Tak wyglądał Kraków w latach 90.