Sieć komórkowa będzie działać na Księżycu. I to jeszcze w tym roku!

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

Sieć komórkowa będzie działać na Księżycu. I to jeszcze w tym roku!

2023-03-31 15:45

Czasem każdego z nas dopada zdziwienie i to z najprostszych powodów. Ludzie latają w kosmos, rozwijają AI, planują podróż na Marsa, tworzą autonomiczne pojazdy, a nawet fotografują czarne dziury. Nieco dziwny przy tym jest fakt, że w niektórych miejscach w Polsce wciąż… nie ma zasięgu. Co gorsza, lepsza sieć już niedługo będzie działała na… Księżycu. Jak to możliwe?

LTE już niebawem na Księżycu

Wiele osób może zastanawiać się, dlaczego sieć 4G/LTE pojawi się na Księżycu. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest mocno skomplikowana i jest bezpośrednio związana z eksploracją kosmosu, a konkretnie Księżyca. O planach uruchomienia sieci na jedynym naturalnym satelicie ziemi poinformował portal „CNBC”. Za pierwsze uruchomienie sieci 4G/LTE na srebrnym globie, i to jeszcze w tym roku będzie odpowiadała nieco zapomniana w Polsce Nokia. NASA ma wobec Księżyca ambitne plany. Agencja chce, aby w ramach misji Artemis ponownie wylądował na nim człowiek, a właśnie w tym procesie miałaby pomóc sieć LTE.

Usługa zostanie zamontowana na Księżycu za pomocą rakiety firmy SpaceX, która przetransportuje stację bazową wyposażoną w antenę wraz z łazikiem. Oba urządzenia będą mogły komunikować się ze sobą właśnie za pośrednictwem sieci LTE.

Do końca tej dekady NASA zamierza rozpocząć zrównoważoną eksplorację Księżyca. Wysoka przepustowość, niezawodna łączność i komunikacja to kluczowe elementy umożliwiające urzeczywistnienie tych ambicji. Przyszłe misje wymagające wideo HD, robotyki, aplikacji czujnikowych, telemetrii lub biometrii będą wymagały zaawansowanych możliwości, jakie zapewniają sieci komórkowe, dlatego NASA wybrała firmę Nokia do wdrożenia pierwszej sieci LTE w kosmosie w celu przetestowania komunikacji na powierzchni Księżyca pod kątem przyszłych zastosowań – czytamy na stronie internetowej Nokii.

To wyzwanie, z którego się cieszymy – wdrażać sieć, która będzie działać w najbardziej ekstremalnych warunkach, jakie można sobie wyobrazić, ponieważ kiedy przekraczamy granice, nasi klienci CSP mogą czerpać korzyści z nowych rozwiązań technologicznych w sieciach, dzięki którym codziennie pracujemy tutaj, na ziemi – dodaje firma.

To jednak nie wszystko, bo „CNBC” podaje, że sieć LTE firmy Nokia ma umożliwić poszukiwania lodu na srebrnym globie. Pozyskana woda mogłaby być uzdatniana i wykorzystywana jako napój, a nawet paliwo rakietowe.

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu

QUIZ. Rozpoznasz serial po kultowym tekście? Arcytrudny test tylko dla fanów!

Pytanie 1 z 13
Kto to powiedział: "Każdy, absolutnie każdy, dzień jest jak podarunek i należy tak żyć, jakby każdy dzień był ostatnim"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE