Niedźwiedź zaatakował biegacza. 38-latek ma drastyczne obrażenia [ZDJĘCIA]

2022-10-13 9:10

W środę, 12 października wieczorem w słowackiej Małej Fatrze Luczańskiej doszło do bardzo dramatycznego zdarzenia. Biegnącego żółtym szlakiem turystycznym mężczyznę zaatakował niedźwiedź. Agresywne zwierzę pogryzło biegacza w głowę, twarz, nogi, ręce i tułów. Mężczyzna cudem przeżył.

Makabryczny atak niedźwiedzia na Słowacji

Do zaatakowania biegacza doszło na Słowacji – w Małej Fatrze Luczańskiej w pobliżu Valčianskej Javoriny. W godzinach wieczornych ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby otrzymali zgłoszenie o zaatakowanym przez niedźwiedzia biegaczu, który poruszał się po żółtym szlaku turystycznym. Prawdopodobnie niedźwiedź został zaskoczony nagłym pojawieniem się człowieka i zareagował agresywnie.

Mężczyzna cudem przeżył

Niedźwiedź zaatakował mężczyznę w sumie trzy razy. Za pierwszym razem pogryzł jego twarz i głowę, potem jeszcze dwa razy podszedł do mężczyzny i gryzł całe ciało, a szczególnie ręce, nogi i tułów. Gdy niedźwiedź na chwilę się oddalił, 38-letni mężczyzna zdołał wezwać pomoc. Po przyjeździe na miejsce ratownicy górscy opatrzyli mężczyznę na miejscu i przewieźli do wioski Valča, gdzie został przekazany wezwanej załodze lotniczego pogotowia (RLP), a następnie przetransportowany do szpitala. Biegacz cudem przeżył, jednak jego obrażenia są bardzo poważne.

Jak zachować się w górach, gdy natkniemy się na dzikie zwierzę?

Ratownicy górscy przestrzegają, że spotkanie z dzikim zwierzęciem jest niebezpieczne. Jak zachować się w przypadku napotkania na swojej drodze niedźwiedzia? Przede wszystkim nie można uciekać, bo dla niedźwiedzia oznacza to, że zachowujemy się jak zdobycz. Należy mówić powoli do niedźwiedzia w niskich tonach i w miarę możliwości sprawić, abyśmy wyglądali na większych (na przykład stając na kamieniu). Nie należy porzucać, ani zdejmować plecaka, ponieważ w razie ataku zapewni on ochronę pleców. Pod żadnym pozorem nie można też robić niedźwiedziom zdjęć.

Muzycy rockowi, którzy odeszli w 2022 roku

Znasz przepisy? Zobacz, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy

Pytanie 1 z 12
Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa obejmuje
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE