Galeria handlowa

i

Autor: Pixabay Niedziele handlowe w 2024 roku

Zakupy

Niedziele handlowe 2024. Ile razy będzie szansa na zrobienie zakupów w weekend?

2023-11-30 7:28

Ile będzie niedziel handlowych w 2024 roku? Czy częściej będziemy mogli zrobić zakupy w weekend nie tylko w soboty? Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje tylko w siedem niedziel w roku. Biorąc jednak pod uwagę to, że niedawne wybory parlamentarne pod kątem liczby mandatów wygrała dotychczasowa opozycja demokratyczna i to ona najprawdopodobniej stworzy nowy rząd, w przyszłym roku może się wiele zmienić. Kiedy niedziele handlowe w 2024 roku?

Kiedy przypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Od trzech lat zakupy w niedziele możemy robić tylko siedem razy w roku. Handlowe niedziele przypadały w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem. Zazwyczaj możliwość zakupów siedem dni w tygodniu był przed dłuższym weekendem, świętem państwowym lub paroma dniami świąt, podczas których obowiązuje zakaz handlu. Wszystko po to, by móc zrobić większe zakupy i zaopatrzyć się na wolne od pracy i zajęć edukacyjnych dni. Zakaz handlu w niedziele miał swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników, a teraz, po zmianie rządu - która biorąc pod uwagę przeważającą większość demokratycznej opozycji wkrótce nastąpi - można spodziewać się, że w kwestii niedziel handlowych zajdą spore zmiany. Kiedy więc można spodziewać się niedziel handlowych w 2024 roku?

Niedziele handlowe 2024. Opcje są różne: od co drugiej handlowej do zniesienia zakazu handlu 

Wygrana opozycja to Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. Przed wyborami, które odbyły się 15 października KO opublikowała 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów. Istnieje tam zapis dotyczący właśnie niedziel handlowych.

- Zniesiemy zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.

Oznacza to, że być może niedługo już każda niedziela będzie niedzielą handlową. Inną propozycję dotyczącą otwartych sklepów w niedziele miała za to Trzecia Droga pod egidą Władysława Kosiniaka-Kamysza i obecnego marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Handlowa niedziela miałaby być co druga. Przywrócimy dwie niedziele handlowe w miesiącu, ale z poszanowaniem praw pracowników, mówił Szymon Hołownia. Podobny pomysł miała Lewica dodając do niego zapis w swoim programie o 2,5-krotnie wyższym wynagrodzeniu za pracę w niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy. Wszystko więc wskazuje na to, że niedziele handlowe w 2024 roku będę o wiele częściej niż tylko siedem razy, a jak często, dowiemy się po powołaniu nowego rządu.

Te miejsca w Polsce zachwycą fanów Harry'ego Pottera. Musisz je zobaczyć! [ZDJĘCIA]

Nie żyje Maciej Damięcki. Aktor "M jak miłość" miał 79 lat
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE