Nie tylko stewardessy i piloci, ale oni oczywiście też. Kraków Airport zorganizowało 3. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze

2022-03-22 13:25
Nie tylko stewardessy i piloci, ale oni oczywiście też. Kraków Airport zorganizowało 3. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Stewardessa Sara Wnęk zapewnia, że jej praca nie poelga tylko na wskazywaniu wyjść awaryjnych przed wylotem i podawaniu posiłków.

Ministerstwo Infrastruktury wyróżnia tylko 8 kategorii pracy w lotnictwie. Pracownicy krakowskiego lotniska w Balicach pokazali, że stanowisk jest znacznie więcej. Po raz trzeci odbyły się bowiem Lotniskowe Targi Zawodoznawcze. Ze względów bezpieczeństwa w całości online.

Jedyne takie targi w Polsce i w Europie. Kraków Airport zorganizowało u siebie po raz trzeci Lotniskowe Targi Zawodoznawcze. Chodzi o przybliżenie dzieciom oraz młodzieży różnych stanowisk pracy w awiacji, których jest ponad 40. Jednym z nich jest oczywiście stewardessa, która musi sobie radzić w różnych sytuacjach.

Najtrudniej pracuje się z pasażerami. Jak wiemy, jest to praca z ludźmi więc nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać. Miałam kiedyś taki przypadek, że pasażer próbował otworzyć wyjście awaryjne podczas lotu, tam nawet doszło do jakiejś bójki pomiędzy pasażerami - mówi stewardessa Sara Wnęk.

Zwykle kojarzona z lotami praca pilota jest według jednego z nich, Radosława Buchty, całkowicie pozbawiona przygód w lotnictwie komercyjnym. Jest on zbyt mocno obwarowane środkami bezpieczeństwa. Co innego kiedy pilotuje się awionetki, a od tego zaczyna każdy pilot komercyjny.

Oczywiście to jest bezpieczne, ale człowiek jest wystawiany na takie działania czasami ekstremalne. Radzenia sobie z pogodą, opanowanie samolotu pod względem manualnym, planowanie. To jest takie dość wymagające jeżeli chodzi o pracę umysłową, pracę koordynacyjną, mięśniowo-ruchową - mówi.

Całość Targów odbyła się w formie programu na żywo w sieci. Zaprezentowano między innymi kontrolerów lotu, specjalistów do spraw bezpieczeństwa, handlowców czy funkcjonariuszy Straży Granicznej.

W ramach Targów przedstawiciele i przedstawicielki poszczególnych zawodów wykonywanych w ramach pracy na lotnisku prezentowali nie tylko procedury z tym związane, ale też przedmioty jak na przykład sygnalizatory ręczne używane przy awaryjnym kierowaniu samolotów do lądowania.

Bramki ABC do automatycznej odprawy granicznej na lotnisku Kraków-Balice
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE