Noc spadających gwiazd 2022. Gdzie oglądać Perseidy w Krakowie?

2022-08-12 16:14
Noc Perseidów 2022. Gdzie oglądać Perseidy w Krakowie?
Autor: Pixabay Noc Perseidów 2022. Gdzie oglądać Perseidy w Krakowie?

Noc spadających gwiazd 2022: kiedy wypada? Gdzie oglądać Perseidy w Krakowie? Noc spadających gwiazd to jedno z najbardziej efektownych wydarzeń w roku. Za każdym razem przyciąga tłumy obserwujących. Kiedy dokładnie wypada noc spadających gwiazd 2022? Gdzie najlepiej jest oglądać Perseidy w Krakowie? Sprawdźcie w naszym materiale.

Perseidy 2022. Kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu?

Perseidy zwane są też łzami św. Wawrzyńca. To resztki pozostawione przez kometę Swift-Tuttle, która co 133 lata zbliża się do Słońca i - pod jego wpływem - zostawia mnóstwo swoich fragmentów. Co roku Ziemia wpada w nie w okolicy połowy sierpnia. W różnych miejscach Polski organizowane są wówczas pikniki astronomiczne. Kiedy dokładnie wypada noc spadających gwiazd? W tym roku to noc z 12 na 13 sierpnia. Wtedy też, dokładnie o godzinie 3.36 przypada sierpniowa pełnia Księżyca, dlatego astronomowie wskazują, że warunki do obserwowania Perseidów mogą być utrudnione. Blask Księżyca może ograniczać liczbę spadających gwiazd, którą będziemy w stanie dostrzec, jednak nie warto się zniechęcać.

Perseidy 2022. Gdzie oglądać rój spadających gwiazd w Krakowie?

Do obserwacji meteorów nie potrzeba teleskopów ani lornetek, wystarczy czujne oko. By dostrzec Perseidy najlepiej wybrać miejsce, z którego widzimy spory obszar nieba, w miejscu, gdzie lampy nie świecą w oczy (im ciemniejsza okolica tym lepiej). W Krakowie warto wybrać się w tym celu na Kopiec Kraka w dzielnicy Podgórze. Mieści się on na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek. Perseidy idealnie będzie się obserwować również z Kopca Kościuszki (w dzielnicy Zwierzyniec). Ma on bowiem ponad 35 metrów wysokości. Jeśli mamy bezpieczny dostęp do dachów krakowskich budynków, to również będą idealne miejsca. Najlepiej jednak wyjechać z miasta w miejsca jak najbardziej zaciemnione.

Perseidy 2022. O której godzinie najlepiej spojrzeć w niebo?

Warto obserwować niebo przez całą noc! To niezwykłe astronomiczne widowisko może rozpocząć się już około godziny 21.30, a potrwa do około 4.30 (w tych godzinach może statystycznie spaść od 50 aż do 100 gwiazd na godzinę. Patrząc w niebo należy spoglądać na północno-wschodni horyzont, a w drugiej połowie nocy patrzeć pionowo do góry obejmując wzrokiem jak największy obszar nieba.

Tyle Robert Lewandowski zarabia w Barcelonie. Nie jest najbogatszy!

QUIZ na piękną duszę. Kierujesz się w życiu sercem czy rozumem?

Pytanie 1 z 10
Miłość to dla Ciebie przede wszystkim:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE