Naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego podbija wirtualny świat

i

Autor: pixabay.com

Naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego podbija wirtualny świat

2020-01-31 14:00

Jarosław Duda z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował kodowanie ANS. Dzięki tej metodzie kompresji plików możemy szybko przesyłać zdjęcia, filmy i gry. Patent Jarosława Dudy bezprawnie chciała wykorzystać firma Google. Udało się wygrać w sądzie dlatego teraz z kompresji korzystamy codziennie za darmo.

Kompresja ma za zadanie zmniejszyć dane w taki sposób, aby łatwiej im było krążyć w Internecie. Dane są zapisywane w formie symboli oraz są przetworzone na ciągi zer i jedynek, czyli na bity. Informacji przerabiamy coraz więcej, dlatego potrzebne są nowe sposoby na ich przesyłanie. Obecnie niemal wszystkie komputery i smartfony na świecie wykorzystują metodę kompresji - "kodowanie ANS". To kodowanie zaproponował właśnie Jarosław Duda, który ułatwił w ten sposób przesył danych w Internecie.

Kodowanie z UJ zostało także zastosowane w nadchodzącym wielkimi krokami nowym formacie plików graficznych - JPEG XL. Wkrótce wszystkie zdjęcia będą zapisywane w tym formacie, a to oznacza kolejne ogromne zmiany. Jarosław Duda pracuje nad tym, aby na przykład zmniejszyć obraz trzykrotnie, bez utraty jakości. Ma się też zwiększyć szybkość ich przesyłania i polepszyć grafika.

Polskie kodowanie ANS jest używane między innymi w: Facebook Zstandard, używany oficjalnie przez system Linux; Apple od 2016 domyślny kompresor dla sprzętu Apple; podstawowy kompresor DNA i Google Draco.