Naukowcy z Balic wytwarzają sztucznie mięso ze zwierzęcych komórek macierzystych

2021-08-30 16:09
Naukowcy z Balic wytwarzają sztucznie mięso ze zwierzęcych komórek macierzystych
Autor: Państwowy Instytut Badawczy Tak wygląda czyste mięso pod mikroskopem.

Powstaje szybko, smakuje tak samo i pozyskuje się je bez żadnej krzywdy dla zwierząt. Naukowcy z Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach pod Krakowem pracują nad produkcją sztucznie hodowanego mięsa. Powstaje w warunkach laboratoryjnych poprzez mnożenie komórek pozyskanych od zwierząt w sposób całkowicie bezpieczny.

Laboratoryjnie hodowane mięso zwierzęce zrewolucjonizuje nasze jadłospisy? Jeśli tak, to nie prędko mówią naukowcy z Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w podkrakowskich Balicach. Zajmują się produkcją takiego mięsa, które powstaje w wyniku sztucznego mnożenia komórek macierzystych pobranych bezpiecznie i bezinwazyjnie od zwierząt.

Komórki dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków hodowli w sposób naturalny dla siebie dzielą się ponad częstotliwością i po jakimś czasie otrzymujemy dość dużą grupę komórek. Następnie możemy uformować to sztuczne mięso - mówi kierownik projektu Doktor Wojciech Witarski.

Naukowcy przyznają, że obecnie metoda nie jest konkurencyjna cenowo z przemysłową hodowlą zwierząt, ale za 10 lat może już być. Tym bardziej, że rozwój klasycznej hodowli zdaniem Doktora Witarskiego powoli dochodzi do ściany.

Potrzeba poszukiwać jakichś alternatywnych podejść. Równie zyskownych dla rolników, ale jednak alternatywnych, żeby w dużym stopniu uwzględniać długofalowy efekt na zwierzęta i środowisko, które ta hodowla ma - mówi.

Cykl produkcyjny mięsa z laboratorium waha się od tygodnia do dwóch.Takie mięso można również modyfikować na poziomie genetycznym aby zawierało najbardziej potrzebne składniki odżywcze. Naukowcy dodają, że technologia, która umożliwia hodowlę czystego mięsa może również posłużyć do produkcji sztucznych organów, ale droga do tego jest wciąż daleka.

Z kierownikiem projektu badawczego Doktorem Wojciechem Witarskim rozmawiał Kuba Paduch:
Mięso ze zwierząt VS mięso z roślin [TEST] | ESKA XD - Fit vlog #21
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE