smog

i

Autor: pixabay.com

Naukowcy AGH: Kraków modelowym przykładem instytucjonalnej walki ze smogiem

2021-01-27 15:53

Presja administracji na rzecz poprawy jakości powietrza ma sens. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej udowodnili, że od rozpoczęcia instytucjonalnych działań zmierzających do walki ze smogiem powietrze w Krakowie rzeczywiście stało się zdrowsze. Chodzi tu zwłaszcza o program wymiany nieekologicznych kotłów i wprowadzony na mocy krakowskiej uchwały antysmogowej zakaz palenia paliwami stałymi.

Zanieczyszczenia powietrza obniżają się wszędzie, ale w Krakowie najbardziej. Tak wynika z badań naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej. Sprawdzili na ile skuteczne okazało się wprowadzenie w życie zapisów uchwały antysmogowej oraz programu wymiany nieekologicznych pieców grzewczych w ciągu ostatnich 9 lat. Najbardziej spektakularne są spadki poziomów rakotwórczego benzo[a]pirenu.

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca

Ten składnik pochodzi prawie wyłącznie z tych małych domowych kotłów. W ponad 90 procentach. I otóż między sezonem grzewczym 2012 na 2013, a tym ostatnim sezonem grzewczym stężenie benzo[a]pirenu zmniejszyło się o 57 procent - mówi Profesor AGH Piotr Kleczkowski.

Ekolodzy podkreślają, że badania wykazały również sporą różnicę w tempie pozytywnych zmian pomiędzy Krakowem, a resztą Małopolski.

Na przykład w przypadku pyłu PM10 na przestrzeni tych lat stężenia pyłu PM10 w Krakowie spadły o 45 procent podczas gdy w Małopolsce tylko o 29 procent, więc ta różnica jest widoczna - mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Naukowcy AGH: Kraków modelowym przykładem instytucjonalnej walki ze smogiem

i

Autor: Krakowski Alarm Smogowy Wykres rok rocznego spadku stężeń pyłu PM10 w Krakowie od rozpoczęcia programu zwalczania niskiej emisji.

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania zmotywują inne małopolskie gminy do bardziej zdecydowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Urząd Miasta Krakowa szacuje, że w granicach administracyjnych miasta wciąż znajduje się około 1800 tak zwanych "kopciuchów". Urzędnicy podkreślają jednak, że w ciągu ostatniej dekady liczba nieekologicznych palenisk zmniejszyła się 20-krotnie.

Z naukowcami AGH i ekologami rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch:
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?