Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie ma nowy sprzęt do leczenia nowotworów

2022-07-05 15:35
sprzęt
Autor: Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie

W Zakładzie Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie stanął nowoczesny wysokoenergetyczny akcelerator. Dzięki niemu miesięcznie placówka będzie mogła pomóc nawet stu pacjentom więcej niż dotychczas. Urządzenie pozwala na jeszcze bardziej precyzyjną terapię i skierowane jest do leczenia raka piersi i raka prostaty.

Nowy akcelerator nosi nazwę TrueBeam i został wyprodukowany przez firmę Varian. Dzięki tego typu sprzętom pacjenci chorzy na nowotwory mogą korzystać z nowoczesnej formy radioterapii opartej na rozbudowanym systemie obrazowania i generowania wiązek terapeutycznych.

- Techniki, które są realizowane na tym aparacie, pomimo że są o wiele bardziej nowoczesne i wysublimowane, wykonywane są wiele szybciej. Weryfikacja wyników jest bardziej dokładna, a także liczba pacjentów, którzy korzystają z tego sprzętu jest o wiele większa - mówi Bożena Deszcz, kierownik Zespołu Techników Elektroradiologii Zakładu Radioterapii.

Urządzenie wyróżnia się także wysoką dokładnością dostarczania dawki przez co nie cierpią inne organy

- Przykładowo, gruczoł piersiowy, czyli tam gdzie jest nowotwór, otrzymuje dawkę, a jednocześnie narządy krytyczne, tj. płuca i serce, są oszczędzane. Podobnie w przypadku pacjentów chorujących na raka gruczołu krokowego. Napromieniamy sam gruczoł krokowy, a narządy boczne, np. pęcherz, nie dostają dawki - tłumaczy dr Elżbieta Pluta, kierownik Zakładu Radioterapii.

Koszt sprzętu to prawie 11 milionów złotych. Większą część tej kwoty stanowiło dofinansowanie z budżetu państwa.

Barwy szczęścia, odcinek 2620: Dramat Małgorzaty u lekarza. Chora na nowotwór nie będzie miała wyjścia
Sonda
Czy chodzi regularnie do lekarza, by się przebadać?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE