31. Festiwal Kultury Żydowskiej

i

Autor: Festiwal Kultury Żydowskiej - materiały prasowe

Na krakowskim Kazimierzu znów zabrzmi muzyka! Przed nami Festiwal Kultury Żydowskiej

2022-06-23 6:50

W najbliższy piątek (24 czerwca) rozpocznie się Festiwal Kultury Żydowskiej. Przez 10 kolejnych dni krakowski Kazimierz wypełni się współczesną kulturą żydowską z Polski, Izraela i całej diaspory. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest żywioł wody. Nie zabraknie koncertów, wykładów i wspólnego zwiedzania krakowskiego Kazimierza.

Festiwalowym centrum będzie Namiot FKŻ na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. W nim odbędzie się zdecydowana większość wydarzeń festiwalowych: od rana do wieczora bezpłatnie będzie można tam uczestniczyć w wykładach, dyskusjach, audycjach radiowych na żywo, posłuchać setów DJ-skich czy też koncertów. Tam odbędą się także spotkania z Małgorzatą Lebdą, rabinem Boazem Pashem, Anną Bikont, Konstantym Gebertem, Yosim Klein Halevim oraz Stanisławem Janickim, który opowie o polskich filmach w jidysz.

- Ta edycja skupia się wokół wątku, jakim jest właśnie woda, ale także będziemy poruszać tematy przyszłości w pamięci i antysemityzmu. Myślę, że jest to taka nietuzinkowa okazja, żeby poznać tajniki tej kultury z bardzo różnych stron - mówi Julia Orenc, organizatorka festiwalu.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie koncertów. Wystąpią izraelskie zespoły Malox i Liraz oraz polski Bester Quartet.

- Koncerty odbędą się między innymi w synagodze Tempel już od 29 czerwca. Będą wspólne zwiedzania Kazimierza. Bilety już są dostępne na naszej stronie internetowej. Zachęcamy również do udziału w projekcie “Maiseh”, gdzie siedmiu artystów przedstawi projekty, które nawiązują do legend krakowskich, kazimierskich i ukraińskich - dodaje Orenc. 

31 edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej zakończy się 3 lipca. Bilety na poszczególne wydarzenia znajdziecie w internecie

Noc Tańca w Krakowie

Gdzie jechać na wakacje 2022? Rozwiąż QUIZ i sprawdź

Pytanie 1 z 9
1. Gdzie się czujesz najlepiej?