Muzykoterapia w ... Filharmonii Krakowskiej. Zajęcia są dedykowane seniorom i osobom niepełnosprawnym

2022-11-03 10:23
Zajęcia z muzykoterapii w Filharmonii Krakowskiej
Autor: Filharmonia Krakowska - materiały prasowe Zajęcia z muzykoterapii w Filharmonii Krakowskiej

Muzyka może uspokajać, nieść radość i integrować. Filharmonia Krakowska organizuje zajęcia z muzykoterapii dla osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Kontakt z muzyką ma rozwinąć ich umiejętności poznawcze, emocjonalne i społeczne.

Muzykoterapia jest metodą terapeutyczną, która daje ogromne możliwości działań muzycznych w pełni dostosowanych do możliwości i potrzeb grupy. Pracownicy Filharmonii Krakowskiej postanowili to wykorzystać i pokazać, że Filharmonia nie tylko pełni funkcję kulturalną, rozrywkową i edukacyjną. Tym samym zastosowanie znajdują tutaj zajęcia z muzykoterapii, wpływające na rozwój umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami.

Naszym celem jest przede wszystkim, żeby oni uczestniczyli w tych zajęciach z zewnątrz, czyli dojechali do Filharmonii. Wyszli ze swoich środowisk, z domu, z DPS-ów, czyli to jest pierwszy wysiłek, który muszą wykonać. Kolejna rzecz, która wiąże się z tym to jest aktywność na zajęciach, czyli muszą pokonać swoje bariery - mówi Olimpia Wyglądacz, muzykoterapeutka i pedagog specjalny.

Podczas zajęć uczestnicy opracowują aranżacje znanych i lubianych utworów.

Na bazie tych piosenek pracujemy, rozmawiamy o nich, o emocjach, które wiążą się z nimi, o słowach, które są dla nich ważne. Naszym celem jest aktywna praca z tekstem, z muzyką, ze śpiewem - dodaje prowadząca zajęcia.

Zajęcia odbywają się w pierwszą środę miesiąca aż do maja przyszłego roku. Głównym celem warsztatów jest stworzenie programu artystycznego, który zostanie wykonany w czerwcu podczas finałowego koncertu wraz z zaproszonymi muzykami. Na chwilę obecną nie są prowadzone zapisy.

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Brudne przejście podziemne w Krakowie
Muzykoterapia w Filharmonii Krakowskiej
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE