Muzeum Archeologiczne w Krakowie

i

Autor: Delimata / Wikipedia CC Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie kończy 170 lat!

2020-02-21 17:40

To pierwsza instytucja gromadząca zabytki archeologiczne na ziemiach polskich i jedna z największych tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Krakowskie Muzeum Archeologiczne, bo o nim mowa obchodzi właśnie 170-lecie istnienia.

Placówka, jako Muzeum Starożytności Krajowych powstała w 1850 roku z inicjatywy członków Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Kolekcja obejmowała początkowo zabytki istotne dla historii narodu, co miało szczególne znaczenie w warunkach zaborów. 

Początki były rzeczywiście skromne, ale pełne entuzjazmu. Odzew był duży, odezwę intelektualistów o przekazywanie artefaktów przedrukowała prasa. Już rok później do Muzeum przybył Światowid ze Zbrucza, a w 1858 roku odbyła się pierwsza wystawa - relacjonuje dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie. 

Muzeum zmieniało siedzibę kilkukrotnie. Pierwszą lokalizacją była Biblioteka Jagiellońska, zlokalizowana wówczas przy ul. św. Anny 8. Póżniej placówka przenosiła się jeszcze dwukrotnie, by ostatecznie osiąść w poklasztornym i powięziennym kompleksie przy ul. Senackiej. 

W zbiorach Muzeum Archeologicznego można znaleźć unikatowe kolekcje z terenów dawnej Rzeczypospolitej, nieustającą popularnością cieszy się również kolekcja egipska z oryginalnymi mumiami, a także spory zbiór zabytków kultury peruwiańskiej. Ostatnia wystawa  „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”, na której podziwiać można oryginalne artefakty pochodzące z Pompejów stała komercyjnym hitem.

170 Muzeum Archeologicznego w Krakowie! Posłuchaj materiału Kuby Kusego:
Wielki Synchron w Krakowie