Muzealnicy apelują do Ministra Kultury. Chcą być w pierwszej grupie szczepień

2021-01-20 16:09 Kuba Paduch, Radio Eska
Muzealnicy apelują do Ministra Kultury. Chcą być w pierwszej grupie szczepień
Autor: Muzeum Krakowa, YouTube.com Dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabistowski

Polscy Muzealnicy chcą być szczepieni przeciwko COVID-owi w pierwszej kolejności. Stowarzyszenie Muzealników Polskich apeluje w tej sprawie do Ministerstwa Kultury. Prezes Stowarzyszenia oraz dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski tłumaczy, że muzealnicy chcą być bezpieczni. bo mają kontakt z uczniami szkół, którzy przychodzą do muzeów na wycieczki, oraz turystami z całej Polski i całego świata.

W pierwszej grupie szczepień przeciwko COVID 19 powinni być muzealnicy. Tak uważa Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa i prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Organizacja przygotowała apel w tej sprawie do Ministra Kultury Piotra Glińskiego. Muzealnicy argumentują, że choć obecnie Muzea są zamknięte, to chcą być gotowi na ich otwarcie i powrót uczniów szkół.

W roku 2019 kiedy polskie muzea odwiedziło ponad 40 milionów ludzi, duża część z tego to frekwencja edukacyjna, więc każdy muzealnik, który będzie miał potem zajęcia z dziećmi, jest osobą, która powinna być bezpieczna dla tych, którzy będą z nami się spotykać - mówi Michał Niezabitowski.

Krakowska Okręgowa Rada Lekarska uważa, że kolejność szczepień jest sprawą drugorzędną wobec chaosu jaki się wiąże z całym programem. W szczególności problemem są ograniczone dostawy.

W zasadzie to każdy obywatel powinien się zaszczepić. Są różne grupy, no powinniśmy chronić słabych, może aktywnych, to naprawdę jest bardzo trudny problem etyczny, moralny. Na pewno to powinien być personel medyczny, no bo od naszej sprawnej pracy zależy zdrowie i życie naszych współobywateli - mówi wiceprezes Rady Lech Kucharski.

Poprosiliśmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o komentarz do apelu muzealników. W odpowiedzi otrzymaliśmy maila: "wszystkie decyzje w sprawie kalendarza narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko SARS-CoV-2 są podejmowane przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z pełnomocnikiem rządu do spraw narodowego programu szczepień."

Sprawą apelu Stowarzyszenia Muzealników Polskich zajął się nasz reporter Kuba Paduch:
Wstrzymane szczepienia we wrocławskim szpitalu