Mniejszy ruch na drogach przyczynił się do poprawy jakości powietrza w Krakowie

2020-05-29 22:04
Ruch samochodowy po torowisku na Starowiślnej? Mieszkańcy zdecydowanie przeciw.
Autor: Adrian Grycuk, wikipedia.pl Ulica Starowiślna

W czasie pandemii koronawirusa jakość powietrza w Krakowie uległa znacznej poprawie. Stężenie szkodliwych tlenków i dwutlenków azotu we wszystkich stacjach pomiarowych spadły poniżej średniorocznej normy. Są to skutki kwarantanny domowej i mniejszego ruchu na ulicach.

- Jeśli chodzi o pyły, w szczególności PM10, to w zeszłych latach ta ilość pyłów była większa. Pierwszy kwartał tego roku też jest lepszy w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłych latach. Generalnie mamy tendencję malejącą we wszystkich wskaźnikach - mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta do spraw jakości powietrza.

Mniejszy ruch na drogach to tylko jeden z powodów lepszej jakości powietrza. Pandemia zgrała się w czasie z zakończeniem okresu grzewczego, co sprzyja całej sytuacji.

- Do października możemy spodziewać się czystego powietrza. Te wszystkie urządzenia, które generują duże ilości pyłów i rakotwórczego benzopirenu, po prostu w tym momencie nie są aktywne - tłumaczy Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Zdaniem ekspertów z Krakowskiego Alarmu Smogowego większa liczba kursów komunikacji miejskiej może spowodować gwałtowne pogorszenie jakości powietrza.

Jaka jest rzeczywista liczba obcokrajowców w Krakowie? Posłuchaj materiału Kuby Paducha:
Sonda z krwiodawstwa. Dlaczego oddajecie krew?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE