Twierdza Kraków/Luneta Warszawska

i

Autor: Pudelek/wikipedia.org

Miasto tchnie nowego ducha w zabytki dawnej Twierdzy Kraków

2021-01-27 16:40

Jeszcze w tym roku trzy obiekty dawnej Twierdzy Kraków zyskają zupełnie nowe funkcje. W surowych, postmilitarnych przestrzeniach zadomowi się kilka instytucji kultury.

Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury wyjaśnia, że historyczna Twierdza Kraków wyłania się jako nowy sposób odkrywania miasta.

Posłuchaj, jaka przyszłość czeka zabytki Twierdzy Kraków:

Warto sobie uświadomić, jak potężnym zasobem i szansą dla Krakowa jest cały pierścień Twierdzy Kraków, tej największej fortecy Habsburgów. Ta Twierdza to coś na czym my mieszkamy, co jest rozproszone po całym mieście - stwierdza. 

Dlatego też od kilku lat miasto pracuje nad renowacją zabytków, które idealnie nadają się na siedziby instytucji kultury. 

W dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej główna siedziba Muzeum Fotografii, Fort Łapianka, tam powstanie oddział Muzeum Krakowa - Muzeum Harcerstwa i wreszcie Fort 53 Borek, który pomieści Bibliotekę Piosenki Polskiej i oddział Centrum Kultury Podgórza - wylicza Robert Piaskowski.

Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii informuje, że prace remontowe w dawnej zbrojowni dobiegają końca. 

W ciągu najbliższych tygodni zostaną sfinalizowane wszystkie prace budowlane, w tym wykończeniowe. Po uzyskaniu zgody na użytkowanie, za 2-3 miesiące będziemy mogli rozpocząć przeprowadzkę z budynku dawnego Dworca Głównego - wyjaśnia. 

Twierdza Kraków to dziewiętnastowieczny, austriacki system fortyfikacji wokół dawnego Krakowa. Powstała z inicjatywy Cesarza Franciszka Józefa po zniesieniu autonomii Wolnego Miasta Krakowa. 

Krakowskie ZOO zimą
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?