Miasto udostępnia gminne lokale użytkowe firmom, które oferują wynajem AirBnB?

2020-02-28 11:13
Miasto chce walczyć z Airbnb. Miasto jednocześnie wynajmuje pokoje w gminnych mieszkaniach
Autor: Wikipedia Sprawa dotyczy między innymi mieszkań w bloku mieszkalnym na Osiedlu Zgody 7.

Z jednej strony władze Krakowa chcą walczyć z krótkoterminowym najmem, a z drugiej, w miejskich lokalach użytkowych prowadzony jest wynajem pokoi. Tak przynajmniej twierdzi miejski Radny Łukasz Gibała.

Miasto zarabia na AirBnB? Krakowski Radny Łukasz Gibała twierdzi, że dotarł do kontrowersyjnych zapisów umów najmu pomiędzy miastem, a prywatnymi firmami. Według Radnego Zarząd Budynków Komunalnych udostępnia gminne lokale firmom, które zajmują się krótkoterminowym wynajmem pokoi dla turystów. Chodzi o dwa lokale: na Osiedlu Zielonym 22 i Osiedlu Zgody 7.

W jednym z tych lokali w ogóle wcześniej była kawiarnia, bardzo lubiana przez mieszkańców. W przypadku tych dwóch lokali wiadomo było od samego początku. Zarząd Budynków Komunalnych świadomie wynajął te lokale przedsiębiorcom, którzy będą prowadzili działalność polegającą na wynajmie krótkoterminowym. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, bo tak została skonstruowana umowa - mówi Łukasz Gibała.

ZBK dementuje informacje przekazywane przez Radnego. Urzędnicy zapewniają, że zapisy do których Radny twierdzi że dotarł, nie istnieją. ZBK wprawdzie przyznaje, że wspomniane wyżej lokale są udostępniane prywatnym firmom wynajmującym pokoje gościnne, ale nie krótkoterminowo i nie dla turystów.

Są to lokale użytkowe wynajęte na cele wynajmu pokoi, kropka. Nie ma tam żadnej mowy o krótkoterminowym wynajmie turystycznym. Przedsiębiorca udostępnia obydwa lokale firmom, które świadczą usługi na terenie Krakowa i okolic - mówi Dyrektorka ZBK Katarzyna Zapał.

Jak podkreśla ZBK chodzi głównie o usługi budowlane, w każdym razie na pewno nie turystyczne. Radny Gibała złożył w tej sprawie prośbę o wyjaśnienia do Prezydenta Majchrowskiego, ale nie otrzymał jeszcze odpowiedzi. Nie mniej, Radny nie zamierza sprawy zostawiać. Będzie ją konsultował ze swoimi prawnikami. To oni mieli przypadkiem trafić na kontrowersyjne zapisy umów najmu pomiędzy ZBK a prywatnymi przedsiębiorcami.

Miejski wynajem krótkoterminowy? Posłuchaj materiału Kuby Paducha:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE