Masz koronawirusa? Rząd chce abyś sam się badał. To nowa strategia Ministerstwa Zdrowia

2020-11-04 16:26
Masz koronawirusa? Rząd chce abyś sam się badał. To nowa strategia Ministerstwa Zdrowia
Autor: Konferencja Prasowa Mateusza Morawieckiego, zrzut ekranu. Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Pacjencie COVID-owy badaj się sam. Tak w wielkim skrócie brzmi najnowsza strategia Ministerstwa Zdrowia na walkę z pandemią koronawirusa. Do Małopolski pilotażowo trafiło 1500 pulsoksymetrów, czyli urządzeń do mierzenia poziomu tlenu we krwi. Pacjenci z koronawirusem, którzy nie wymagają hospitalizacji mają za pomocą tych urządzeń sprawdzać czy nie występują u nich powikłania.

Małopolska zostanie poligonem doświadczalnym nowej strategii walki z pandemią. Jej główne założenie to, że pacjenci z koronawirusem mają sami monitorować swój stan zdrowia. Pomóc w tym ma 1500 pulsoksymetrów, czyli urządzeń do badania poziomu tlenu we krwi. Jeśli ten poziom spadnie za nisko, urządzenie automatycznie informuje o tym lekarza, lub od razu pogotowie ratunkowe. Ma to pomóc w szybszym wykrywaniu stanów krytycznych a także uprościć i usprawnić system opieki pandemicznej.

Pacjent otrzyma dane do logowania w systemie od lekarza. Informacja o tym, że dana osoba potrzebuje telemonitoringu będzie automatycznie przekazywana do Poczty Polskiej, aby listonosz mógł przekazać pulsoksymetr - mówi Aleksandra Kwiecień z małopolskiego oddziału NFZ.

Wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie uważa, że to dobry krok. Pytanie czemu tak późno i czemu tak mało.

Liczba 1500 pulsoksymetrów jest kroplą w morzu. Część pacjentów, na szczęście mniejsza, trafia do szpitali, natomiast zdecydowana większość z tych dwóch tysięcy dziennie jednak zostaje w domu więc 1500 pulsoksymetrów praktycznie jest w stanie wyczerpać się w ciągu najbliższej doby - mówi profesor Lech Kucharski ze Szpitala imienia Żeromskiego.

Profesor Kucharski jest zdania, że wprowadzanie tego systemu tylko na terenie Małopolski jest błędem. Powinien on obowiązywać od razu w całym kraju. Zaleca każdemu pacjentowi czy pacjentce z koronawirusem zakup i stosowanie pulsoksymetru jeśli tylko jest to możliwe.

Rządowe pulsoksymetry są już w Małopolsce. Ministerstwo liczy na to, że ta strategia ułatwi lekarzom decydowanie o tym, którzy pacjenci powinni trafiać do szpitali.

Z Profesorem Lechem Kucharskimi i rzeczniczką małopolskiego NFZ Aleksandrą Kwiecień rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch:
Dodatkowy sprzęt i materiały ochrony osobistej trafiły do podkarpackich szpitali.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE