Małopolskie przedszkolaki będą ostrzegać seniorów przed oszustwami "na wnuczka"

2021-01-13 17:04 KK
Seniorzy
Autor: SHUTTERSTOCK Seniorzy

Małopolscy policjanci rozpoczęli akcję „Wnuczek, wnuczka edukuje - dziadek, babcia się stosuje”, mającą na celu zapobieganie wyłudzeniom pieniędzy od seniorów. Rolę edukatorów pełnić będą... przedszkolaki.

Akcja organizowana jest przez Małopolską Policję i urząd marszałkowski. W jej ramach do małopolskich placówek trafi 80 tysięcy specjalnych laurek. ZNajdą się na nich kolorowanki i wierszowane ostrzeżenie. 

Przedszkolaki ostrzegą dziadków przed... oszustwami "na wnuczka":

Droga babciu, dziadku drogi. ślę życzenia i przestrogi: szczęścia, zdrowia i rozsądku dla was wszystkich bez wyjątku. Bo oszuści jak ta zmora upatrzyli dziś seniora. Policjantem, urzędnikiem, takim chcą was nabrać trikiem. Nie daj nabrać się na wnuczka, to kolejna jest ich sztuczka (...) - recytuje podkom. Beata Wcisło z małopolskiej policji.

Laurki trafią między innymi do Przedszkola nr 115 w Krakowie, który brało czynny udział w ich tworzeniu.  

Szata graficzna jest bardzo czytelna i piękna, wierszyk edukacyjny, wesoły. Cieszymy się, że możemy wziąć w tym udział, że dzieci mogą w ten sposób ostrzegać swoich dziadków, by byli czujni, mniej ufni. Sam pomysł jest wyjątkowo trafiony, jeśli w ten sposób, przez najmłodsze pokolenie dotrzemy z tą akcją do seniorów i uchronimy choć jedną babcię lub jednego dziadka przed oszustwem, to będzie nasz sukces - mówią Anna Baran i Małgorzata Wysmółek z Przedszkola nr 115 w Krakowie. 

Według danych policji, tylko w ubiegłym roku w wyniku oszustw małopolscy seniorzy stracili niemal 4,5 miliona złotych. 

Podsumowanie 2020 roku. Jak będziemy go wspominać?