Małopolska: fatalna sytuacja w szpitalach dla pacjentów z COVID-19. Coraz mniej miejsc

2020-09-29 11:44 Łukasz Miłoszewski
wolne miejsca szpitalne - covid
Autor: Pixabay.com koronawirus - zdjęcie ilustracyjne

Kończą się wolne łóżka w małopolskich szpitalach dla pacjentów z koronawirusem. Obecnie na terenie województwa pozostało około 60 wolnych miejsc.

- W ostatnich dniach mamy około 400 zajętych łóżek przez pacjentów z koronawirusem. Zgodnie ze strategią opracowaną na jesień mamy 461 miejsc w szpitalach dla osób z COVID-19 - mówi Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Zobacz też: Koszmar w polskiej szkole. 17-latka zaatakowała nożem swoich kolegów

Władze województwa Małopolskiego zapewniają, że pracują nad powiększeniem liczby łóżek dla pacjentów z koronawirusem.

- Finalizujemy pierwszy krok, czyli rozbudowę bazy o około 130 łóżek. Mamy jeszcze w planach wykorzystanie potencjału szpitali powiatowych i w ten sposób możemy pozyskać kolejne 200 miejsc na następnym etapie rozbudowy - dodaje Joanna Paździo. 

W ciągu ostatnich dwóch tygodni tylko w Krakowie przybyło ponad 400 nowych przypadków. Jeśli przez najbliższe dni w mieście codziennie testy będą wykazywać po około 32 nowe zakażenia to Kraków ponownie może znaleźć się w strefie żółtej.

Koronawirus: Małopolska znów liderem po kątem zakażeń

We wtorek, 29 września w Małopolsce potwierdzono 168 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że nasz region znów stał się niechlubnym liderem pod kątem zachorowań. Najwięcej zakażeń stwierdzono w powiecie limanowskim: 29, myślenickim: 21 oraz w Krakowie: 18. Zmarły też trzy osoby z woj. małopolskiego. W sumie od początku pandemii COVID-19 w Małopolsce zdiagnozowano u ponad 11 tys. osób.

W samej Polsce sytuacja również nie wygląda dobrze. Według Ministerstwa Zdrowia w kraju mamy 1326 nowe zachorowania. W ciągu ostatniej dobry zmarło 30 osób.

Krakowscy nauczyciele murem za LGBT+
W Krakowie będzie można wypożyczyć elektryczne rowery