Małopolska: turyści płacą za oddychanie smogiem. Ile samorządy zarobiły na opłatach klimatycznych?

2023-01-26 13:45

W Małopolsce zarabiają na smogu? Okazuje się, że odwiedzający są wprowadzani w błąd, co do klimatycznych walorów kurortów górskich. Skala problemu jest ogromna, bowiem - jak wynika z najnowszego raportu Fundacji Client Earth - żadna gmina w Małopolsce, która pobiera opłatę miejscową bądź uzdrowiskową, nie oferuje w zamian czystego powietrza.

Nielegalne opłaty klimatyczne w Małopolsce. Kurorty górskie szkodzą zamiast pomagać?

Opłaty klimatyczne od odwiedzających małopolskie kurorty górskie są pobierane bezprawnie - wynika z najnowszego raportu Fundacji Client Earth. 

Specjaliści przekazują, że w latach 2017-2021 we wszystkich gminach, które pobierają tzw. opłaty klimatyczne w Małopolsce niemal rokrocznie odnotowuje się przekroczenia dozwolonych stężeń benzo(a)pirenu (substancji silnie rakotwórczej, która powstaje m.in. w wyniku spalania węgla w piecach).

W popularnych miejscowościach tatrzańskich – Poroninie, Zakopanem i Kościelisku, ale także w Rabce-Zdroju czy Gródku n. Dunajcem poza niedozwolonym stężeniem benzo(a)pirenu notowano też przekroczenia stężeń pyłów zawieszonych (PM10 i PM2.5). Substancje te mogą zaostrzać lub nawet wywoływać choroby układu oddechowego oraz krążenia i są szczególnie groźne dla dzieci, osób starszych oraz chorych - czytamy w raporcie.

Zła jakość powietrza nie stanowi jednak dla gmin przeszkody, by nadal pobierać od turystów opłaty miejscowe lub uzdrowiskowe. 

Tymczasem - jak dowiadujemy się z raportu Client Earth - zgodnie z przepisami, opłata miejscowa może być pobierana wyłącznie w miejscowościach posiadających „korzystne właściwości klimatyczne”, co oznacza m.in. jakość powietrza zgodną z przepisami. Podobnie jest w uzdrowiskach, które powinny gwarantować „klimat o właściwościach leczniczych”.

W Zakopanem smog dusi, ale płacić trzeba

W Zakopanem od lat pobierana jest opłata miejscowa, choć turyści od dawana alarmują o złej jakości powietrza w tym mieście. Walka toczy się nawet w sądach.

W 2018 r. Najwyższy Sąd Administracyjny (w wyroku z dnia 15 marca 2018 r., sygn. II FSK 3579/17) przyznał turyście rację i stwierdził, że Zakopane nie może pobierać opłaty z uwagi na przekroczenia norm jakości powietrza w strefie. Sąd stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Zakopane z dnia 27 marca 2008 r. nr XXII/250/2008, na podstawie której Zakopane wprowadzało opłatę miejscową.

Ci ciekawe jednak, 0omimo wyroku stolica Tatr wciąż obciąża odwiedzających za pobyt. "Naszym zdaniem jest to nielegalne" - przekazują specjaliści z Fundacji Client Earth.

Opłaty klimatyczne. Ile wynoszą?

Potocznie mianem opłaty klimatycznej określa się opłaty miejscową i uzdrowiskową. Maksymalna wysokość stawek opłat jest ustalana corocznie w obwieszczeniu Ministra Finansów.

Obecnie opłata miejscowa wynosi maksymalnie 2,50 zł za dobę od osoby dla miejscowości nieposiadających statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej lub 3,52  dla miejscowości, który taki status posiadają. Natomiast opłata uzdrowiskowa wynosi 4,83 zł.

Źródło: clientearth.pl

Płacimy za oddychanie smogiem. Ile gminy zarobiły na pobieraniu opłat klimatycznych?

Przejdź do galerii i zobacz nasze zestawienie. Podane kwoty dotyczą lat 2019-2020. Gminy z pierwszych lokat biją na głowę pozostałe (źródło: BIP/Client Earth).

Potężna fabryka narkotyków pod Krakowem zlikwidowana. Wśród zatrzymanych dwaj "chemicy"