Tak smog unosi się nad Krakowem

i

Autor: Krzysztof Dadak Uchwała antysmogowa: zakończono konsultacje społeczne

Małopolska konsekwentnie walczy o poprawę jakości powietrza

2021-06-24 16:27

„Małopolska jest w awangardzie samorządów walczących o lepsze powietrze” - zapewniają przedstawiciele władz wojewódzkich. Program ochrony powietrza stał się ramą na której swoje działania opierają władze centralne, kolejne gminy chcą wprowadzić na swoich terenach radykalne, uchwały smogowe, a w najbliższej perspektywie z unijnego budżetu do województwa wpłyną setki milionów euro na walkę ze smogiem.

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz stwierdza, że nie spełniły się czarne scenariusze krytyków podjętych przez Małopolskę działań. 

Mówiono, że się nie da zrobić wielu rzeczy, że są zbyt wygórowane i niemożliwe. Sprawdźmy. Mówiono, że się nie da wprowadzić kontroli interwencyjnych w ciągu 12 godzin od zgłoszenia. Okazuje się, że po kilku miesiącach już ponad 60 proc. gmin to realizuje, mówiono, że nie da się w żaden sposób wygospodarować 1 proc. z budżetów gmin. Da się i wiele gmin realizuje to na dużo wyższym poziomie. Mówiono, że nie będzie odzewu na nasz apel dot. lokalnych uchwał antysmugowych. Okazuje się, że już teraz 5 jest w konsultacji, 6 będzie przyjmowana za tydzień, a w wakacje przyjdzie 5 następnych - wylicza. 

Tomasz Pietrusiak, zastępca dyrektora departamentu środowiska urzędu marszałkowskiego przypomina, że małopolska uchwała antysmugowa przewiduje do końca przyszłego roku wymianę wszystkich bezklasowych kopciuchów. Kto tego nie zrobi musi spodziewać się sankcji. 

Kolejna edycja Regionalnego Programu Operacyjnego przyniesie Małopolsce 170 milionów euro na wsparcie wdrażania programu czyste powietrze. 

Potrącenie w Myślenicach

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest: