Małopolska dołączyła do stowarzyszenia wykorzystującego technologie kosmiczne

2022-08-10 9:10
kosmos
Autor: pixabay 25 polskich produktów na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym

Małopolska dołączyła do międzynarodowego stowarzyszenia NEREUS, które działa od 2007 roku i jest jedyną siecią tematyczną reprezentującą interesy europejskich regionów wykorzystujących technologie kosmiczne – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Najważniejszą rolą stowarzyszenia jest badanie korzyści płynących z technologii kosmicznych dla regionów europejskich i ich obywateli oraz promowanie takich technologii.

Dzięki członkostwu w sieci NEREUS Województwo Małopolskie będzie mieć możliwość bezpośredniego zaangażowania się w działania i polityki dotyczące przestrzeni kosmicznej w Europie. Bycie pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia to również szansa na zwiększenie udziału obywateli w tworzeniu polityki europejskiej i rozwijaniu rynków usług kosmicznych – podał urząd marszałkowski. Rozwój technologii kosmicznych w regionie to także - czytamy w komunikacie urzędu - duża szansa dla dalszego rozwoju m.in. branży transportowej, logistycznej.

Wśród członków stowarzyszenia NEREUS są m.in.: Abruzja, Apulia, Azory, Badenia-Wirtembergia, Basilicata, Bawaria, Bretania, Region East Midlands, Emilia Romagna, Brema, Hesja, Madryt, województwo mazowieckie, Nowa Akwitania, Oksytania, Piemont, województwo podkarpackie, Holandia Południowa, Gujana Francuska, Toskania, Wenecja Euganejska i Walonia.

W 2016 r. województwo małopolskie, gmina miejska Kraków, Krakowski Park Technologiczny i Politechnika Krakowska podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie utworzenia inkubatorów przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej i wspólnych działaniach na rzecz rozwoju technologii kosmicznych.

W Akademii Górniczo-Hutniczej działa zaś Centrum Technologii Kosmicznych, które koordynuje prowadzenie badań związanych z technologiami kosmicznymi i realizuje własne badania w obszarze tych technologii. W Małopolsce pojawia się także coraz więcej firm oferujących rozwiązania z wykorzystaniem danych satelitarnych.

Kąpią się mimo zakazu w stawach na "krakowskich Malediwach". Uszkodzili rurę

Rozpoznasz polskie filmy i seriale po kultowych cytatach? QUIZ dla prawdziwych znawców!

Pytanie 1 z 8
Zacznijmy od czegoś prostego. Z jakiego filmu pochodzi ten cytat: "A historii tego swetra i tak byś nie zrozumiał"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE