Zabiegi w szpitalach zostaną wstrzymane? "Sytuacja w Małopolsce jest najtrudniejsza w kraju"

2021-04-06 20:03 ŁM nm
łożka covid
Autor: pixabay.com

Pandemia koronawirusa nie zwalnia w całej Polsce. Choć w ostatnich dniach liczba zachorowań była nieco niższa, to sytuacja w szpitalach nie napawa optymizmem. Placówki lecznice są wypełnione chorymi. Tak jest również w województwie małopolskim. - Sytuacja respiratorowa w Małopolsce jest najtrudniejsza w kraju - przyznaje wojewoda Łukasz Kmita.

W Małopolsce pozostało tylko 13 wolnych łóżek respiratorowych. W związku z Covid-19 hospitalizowanych jest ponad 3 tysiące osób. Decyzją władz województwa baza zostanie zwiększona o prawie 300 miejsc w tymczasowym szpitalu EXPO, w tym przybędzie 20 łóżek respiratorowych.

- Sytuacja respiratorowa w Małopolsce jest najtrudniejsza w kraju. Znacznie przekroczyliśmy poziom łóżek respiratorowych z drugiej fali. Jesteśmy przekonani, że ten przyrost intensywnej terapii będzie jeszcze następował. Nie wykluczamy relokacji pacjentów, którzy są pod respiratorami do innych województw - mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Policja informuje ludzi w Krakowie o konieczności pozostania w domu

Tylko od piątku do małopolskich szpitali trafiło prawie 40 pacjentów, którzy potrzebowali opieki respiratorowej. W ciągu trzech świątecznych dni zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały do pacjentów ponad 2500 razy.

- Mamy wytypowane placówki, gdzie być może będzie istniała konieczność całkowitej relokacji kadry medycznej. Możliwe, że w części z krakowskich szpitali zostaną zawieszone zabiegi zachowawcze, czyli te które wpływają na komfort życia mieszkańców, ale na razie nie ma mowy o wstrzymaniu zabiegów ratujących życie - dodaje wojewoda małopolski. 

We wtorek, 6 kwietnia w Małopolsce odnotowano 663 nowych zakażeń COVID-19.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!