Małopolanie chętnie instalują na dachach panele słoneczne

2020-01-20 11:50 ŁM
Kolektory i panele słoneczne
Autor: Andrzej T. Papliński Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne najlepiej sprawdzają się w słonecznym klimacie, ale i u nas można dzięki nim mniej wydawać na utrzymanie domu

Mieszkańcy Krakowa i okolic chętnie decydują się na instalacje paneli słonecznych. Małopolska jest na trzecim miejscu w skali kraju pod względem liczby wniosków o dotację w ramach programu Energia Plus.

- Każdy może ubiegać się o dofinansowanie nawet 80% kwoty instalacji. Na terenie Małopolski uruchomionych zostało ponad 1700 instalacji fotowoltaicznych właściwie w 100% przez osoby prywatne - mówi doktor Krzysztof Głuc, współautor programu Energia Plus.

Przeciętny panel słoneczny na dachu pozwala zmniejszyć emisje dwutlenku węgla nawet o trzy tony w skali roku.

- Duże zainteresowanie Małopolan instalacją paneli fotowoltaicznych potwierdza rosnącą świadomość społeczną. Te pierwsze efekty związane z wprowadzeniem uchwały antysmogowej, ale także te konsekwentne działania przynoszą istotny wpływ. One nie dotyczą bezpośrednio powietrza, ale przede wszystkim zaangażowania mieszkańców. To bardzo cieszy, bo bez tej świadomości walki o czyste powietrze nie wygramy - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

W planach są zmiany w programie Energia Plus, dzięki którym o dotacje na założenie paneli będą mogły ubiegać się spółdzielnie mieszkaniowe.

W Krakowie po raz pierwszy odbyły się Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością [WIDEO]