Listy w butelkach na Uniwersytecie Pedagogicznym. Studenci uczelni walczyli z samotnością

2021-05-29 13:07
Listy w butelkach na Uniwersytecie Pedagogicznym. Studenci uczelni walczyli z samotnością
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Listów było dużo.

By połączyć się z drugim człowiekiem czasem wystarczy tylko list. To chcą przekazać organizatorzy akcji "List w butelce", która w weekend odbywa się na Uniwersytecie Pedagogicznym. Na pierwszym piętrze siedziby uczelni jest stanowisko, gdzie chętni mogą zostawiać listy w butelkach ze swoimi myślami przelanymi na papier. Każda osoba, która przyniosła list może też jakiś zabrać ze sobą. Cel prosty: zwalczać problem samotności, który nasilił się w okresie pandemii.

W weekend z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wysyłane są sygnały SOS. Chodzi o akcję "list w butelce" zorganizowaną w ramach trzeciej edycji projektu "UPoluj Kulturę". Studenci oraz studentki uczelni przyjmują listy od losowych osób, które wkładają do butelek. Każda osoba, która przyniosła list, może też jeden zabrać. Wszystko w celu walki z samotnością.

Ja planuję włożyć tutaj list z pewnym wierszem, który napisałem kiedyś w etapie gdy byłem samotny i chcę go przekazać jakiejś osobie. Może ją poruszy - mówi jeden z uczestników akcji - ciekawa akcja, bo ludzie obecnie są zabiegani, wiele osób myśli tylko o sobie i nie dostrzega samotności dookoła - mówi inna uczestniczka.

Organizatorzy akcji zachęcali autorów listów by zapisywali w nich oprócz swoich przemyśleń, emocji czy lęków także dane kontaktowe. Nadzieja jest taka, by z tych przypadkowych lektur narodziły się jakieś więzi, albo chociaż konwersacje. Jak dotąd przez stanowisko "UPoluj Kulturę" przewinęło się kilkadziesiąt listów. Projektu "UPoluj Kulturę" nadal trwa. Piątego czerwca odbędzie się na przykład koncert online.

W weekend na Uniwersytecie Pedagogicznym był nasz reporter Kuba Paduch:
Córka wskoczyła do studni z samotności

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE