Latające kleszcze, czyli strzyżaki sarnie. Czy są niebezpieczne?

i

Autor: Wikimedia Commons Latające kleszcze, czyli strzyżaki sarnie. Czy są niebezpieczne?

Uwaga na latające kleszcze w lasach! Mogą wejść nawet pod powiekę lub do nosa

2020-09-21 12:34

Latające kleszcze? To nie żart! Mowa o strzyżakach jelenich (sarnich). Lasy Państwowe ostrzegają przed tymi niebezpiecznymi owadami. Czy ugryzienie strzyżaka jest dla nas groźnie? Jak je rozpoznać? Dowiecie się na krakow.eska.pl.

Spis treści

  1. Latające kleszcze. Czym są?
  2. Latające kleszcze. Jak je rozpoznać?
  3. Latające kleszcze. Czy ugryzienie jest dla nas groźne?
  4. Latające kleszcze. Jest się czego bać?

Latające kleszcze. Czym są?

Na miano latającego kleszcza zasłużył sobie strzyżak jeleni (sarni), czyli czyli muchówka krótkoczułka. Owada można najczęściej spotkać w polskich lasach. Atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. W Polsce można je spotkać od czerwca do września, bo owady te najbardziej lubią wysoką temperaturę.

Latające kleszcze. Jak je rozpoznać?

Strzyżaki są podobne do dobrze znanych nam "zwykłych" kleszczy. Mają jednak skrzydła i mogą latać na krótkie dystanse. Gdy latający kleszcz wczepi się w żywiciela, trudno go wyciągnąć. Traci też wtedy skrzydła i upodabnia się do "zwykłego" kleszcza. Strzyżaki osiągają maksymalnie 6 mm długości. Mają brunatny kolor i przejrzyste skrzydła.

Latające kleszcze. Czy ugryzienie jest dla nas groźne?

Ugryzienie przez latającego kleszcza jest bardzo bolesne. Owad wysysa krew z człowieka przez ok. 20 min. Na początku ślad po ugryzieniu jest niemal niewidoczny. Po trzech dniach w miejscu ukąszenia powstaje twardy, zaczerwieniony obrzęk, który swędzi nawet do trzech tygodni.

Jak podają Lasy Państwowe, bąble po ugryzieniach latających kleszczy potrafią się bardzo długo goić. Mogą atakować hamrami i wejść nawet pod powiekę, do nosa czy ucha. Potrafią więc popsuć nie jedno wyjście do lasu lub na grzyby.

Latające kleszcze. Jest się czego bać?

Latające kleszcze mogą wywoływać bolesny zmiany skórne. U alergików ugryzienie latającego kleszcza może doprowadzić do reakcji alergicznej.

Pierwsze podanie komórek CAR-T u dziecka w Polsce
Posłuchaj o krwiakach wewnątrzczaszkowych. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Czy sprawdziłbyś się w pracy w wojsku? Pytania mogą zaskoczyć!

Pytanie 1 z 20
Sądami wojskowymi są: