Najbardziej uzależniający alkohol. To będzie zaskoczenie!

i

Autor: pixabay.com

Kuratorzy uczyli się w Krakowie, jak postępować z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych

2023-03-21 20:55

Empatia, a nie przymus; dialog zamiast groźby - kuratorzy i terapeuci uczą się w Krakowie, jak postępować z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych. Na konferencji szkoleniowej dowiadywali się, co mówić, co robić, a czego nie wolno w kontakcie z takimi ludźmi.

Kluczowe jest to, że choroba zaczyna się na znacznie wcześniejszym etapie niż terapia - i już wtedy można jej zapobiec. "Najważniejszy jest po prostu kontakt" - wyjaśnia Jacek Kraus, psychoterapeuta i prelegent podczas konferencji.

Jeżeli na przykład ojciec nie ma relacji z synem, bo siedzi cały czas przed telewizorem, syn z kolei całe dnie korzysta z komputera i nie rozmawiają ze sobą, a nagle ojciec przychodzi i zaczyna tego syna pouczać, żeby przestał używać alkoholu, to nie zda to egzaminu. Rozwiązanie jest proste: zaczynać budowanie relacji już z 10-latkiem. Bo chodzi o wiarygodność.

Kurator sądowy wkracza wtedy, gdy alkohol wiąże się z wejściem na drogę przestępczą...

Albo jeżeli jest to osoba uzależniona, która nie popełniła czynu karalnego, ale jest na przykład członkiem rodziny i jest tam duży problem, a nie chce się leczyć, wtedy sąd rodzinny musi orzec takie przymusowe leczenie. Stąd bardzo istotne są takie konferencje, by wiedzieć, jak z takimi osobami postępować - tłumaczyła Agnieszka Bogusz, kurator okręgowy z sądu okręgowego w Krakowie.

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych każdego dnia w Polsce z powodu nadużywania procentów umiera 12 osób.

Pies Joanny Senyszyn był alkoholikiem

QUIZ: Jak dobrze znasz polskie punkowe przeboje?

Pytanie 1 z 12
1. Śruba z piosenki Big Cyca "Tu nie będzie rewolucji" w pewnym momencie zgolił irokeza i zatrudnił się jako...