Kto dzwoni? Jak sprawdzić, czy nieznany numer chce nas oszukać? [PORADNIK]

2020-07-31 13:26 NM
SMARTFON
Autor: Pixaby Kto dzwoni? Jak sprawdzić, czy nieznany numer chce nas oszukać? [PORADNIK]

Dzwoni do ciebie nieznany numer? Nie wiesz, czy powinieneś odebrać telefon? To mogą być oszuści, którzy narażają odbiorców na wysokie koszty! Jak sprawdzić, kto dzwoni? Czy można się jakoś zabezpieczyć? Więcej dowiecie się na krakow.eska.pl.

Spis treści

  1. Kto dzwoni? Czy to mogą być oszuści?
  2. Kto dzwoni? Jak to sprawdzić?
  3. Jak sprawdzić, kto do nas dzwoni?
  4. Kto dzwoni: bank lub telemarketer?

Kto dzwoni? Czy to mogą być oszuści?

Zapewne wiele razy na twoim telefonie pojawiał się nieznany numer. Zastanawiasz się wtedy, czy odebrać połączenie czy nie? Czy powinieneś oddzwonić? Niestety nieznany numer nie zawsze oznacza telefon z banku, naszego operatora czy telemarketera, który chce nam coś polecić. Zastanawiając się, kto dzwoni, powinniśmy mieć również na uwadze oszustów, którzy często wykorzystują obce numery do wyłudzenia pieniędzy.

Kto dzwoni? Jak to sprawdzić?

Istnieje kilka sposób, by sprawdzić, kto do nas dzwoni. Niestety żadna z tych metod nie daje nam 100 proc. pewności. Może jednak wyostrzyć naszą czujność i zabezpieczyć przed kolejną stratą pieniędzy.

Jak sprawdzić, kto do nas dzwoni?

Warto zwrócić uwagę na prefiks krajowy - jeśli ten nie zaczyna się od znaku plus (+), a dwie kolejne cyfry to nie "48", to mamy do czynienia z numerem z zagranicy. Zdarza się jednak, że nie zauważymy "+" i myślimy, że ktoś łączy się z nami z innego województwa. Przykładowo "12" to numer kierunkowy do Krakowa. Oddzwaniając, możemy narazić się na międzynarodowe połączenie. Jego koszt to ponad 100 zł za telefon na numer specjalny.

Jak więc temu zaradzić? Warto zwrócić uwagę na liczbę cyfr w numerze telefonu. Numery stacjonarne w Polsce mają (z prefiksem) 9 cyfr. Inne będą podejrzane.

Chcesz sprawdzić, z jakiego kraju otrzymałeś połączenie? Można użyć, której z tych stron: swiatwakacji.pl, operatorzy.pl.

Kto dzwoni: bank lub telemarketer?

Jak wspominaliśmy, połączenia od banku, operatora sieci czy telemarketera bardzo często wykonywane są z nieznanych numerów. Jak więc sprawdzić, czy to nie oszuści chcą się z nami skontaktować? Na kilku stronach można sprawdzić bazy numerów firm:

Jeśli jakiś numer jest szczególnie uciążliwy, a nie chcemy odbierać od niego połączenia, można dodać go do listy zablikowanych. Wcześniej jednak upewnijmy się, czy na pewno dzwoni do nas oszust.

Ostatnią poradą jest po prostu wpisanie numeru do wyszukiwarki Google. Numery oszustów mogą się powtarzać, więc łatwo je znajdziemy. Mogą nam się również pokazać takie, po których odebraniu nic nam nie grozi.

61871 ESKA Summer City - Kato Lato, Bitamina
Posłuchaj o słodzikach, czy warto nimi zastąpić niezdrowy cukier. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.