krokusy

i

Autor: Pixaby Czy krokusy są już w Dolinie Chochołowskiej?

wiadomości

Wiosna nieśmiało zawitała w Tatry. Kiedy krokusy pojawią się w Dolinie Chochołowskiej?

2023-03-24 16:11

Krokusy w Dolinie Chochołowskiej - to wręcz ogólnopolskie wydarzenie, na które czeka wielu fanów przyrody. Miłośnicy natury zastanawiają się, kiedy wybrać się w Tatry, by móc podziwiać te urocze kwiaty. Czy krokusy są już w Dolinie Chochołowskiej? Czy trzeba jeszcze na nie poczekać? Sprawdźcie.

Kiedy krokusy pojawią się w Dolinie Chochołowskiej?

Krokusy 2023. Kiedy możemy się ich spodziewać w Tatrach?

W Tatrach są już pierwsze zwiastuny wiosny. Do życia budzi się flora – pierwsze, pojedyncze krokusy pokazały się między innymi w Dolinie Kościeliskiej na Wyżnej Kirze Miętusiej czy na Kalatówkach, ale większość tatrzańskich hal jest jeszcze pod śniegiem. Obecnie nad górskimi potokami pięknie kwitną lepiężniki - dość nietypowo, ponieważ najpierw wypuszcza pąki kwiatów, a następnie liście – powiedział Krzeptowski-Sabała.

Lepiężniki upodobały sobie miejsca wzdłuż cieków wodnych. Masowo rosną nad brzegami górskich potoków. Na razie w Tatrach nie ma innych kwiatów. Wysypu fioletowych, krokusowych dywanów spodziewany jest w połowie kwietnia. Tatrzański Park Narodowy już rozpoczął nabór wolontariuszy, których zadaniem będzie pilnowanie, aby turyści nie zadeptywali krokusów.

Oznaką nadchodzącej wiosny w Tatrach jest też aktywność zwierząt. W tatrzańskich dolinach słychać śpiew ptaków, a po zimowej hibernacji budzą się żaby trawne. Ich skrzek, choć na razie w niedużych ilościach, jest już widoczny na przykład w Dolinie Kościeliskiej oraz w Dolinie Olczyskiej.

W tatrzańskich dolinach na śniegu są też widywane tropy niedźwiedzi świadczące o ich aktywności. Świstaki po zimowej drzemce zaczną się wybudzać dopiero na początku maja. Wtedy też spodziewane są wykoty kozic.

W Krakowie powstało… osiedle dla jeży! Zobaczcie zdjęcia poniżej

Warszawska kranówka do wszystkiego. Jak nie marnować wody?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE