pusta klasa

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Krakowskie szkoły przygotowują się do nowego roku szkolnego. "Nie wiemy, na czym stoimy"

2020-08-03 19:32

Utworzenie w szkołach izolatoriów, zakup środków do dezynfekcji i przyłbic dla pracowników czy instruowanie, jak poprawnie myć ręce. To część z krótkiej listy wytycznych, które do tej pory krakowskie szkoły dostały z magistratu. Mimo że ministerstwo edukacji nie ustaliło jeszcze ostatecznych zasad otwarcia placówek, niektórzy dyrektorzy sami zaczęli pracę nad różnymi sposobami bezpiecznej nauki. Jednym z pomysłów jest nauczanie hybrydowe.

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostał niecały miesiąc. Szkoły przygotowują się na przyjęcie uczniów o 1 września. Jednak w tym momencie nie wiadomo jeszcze na jakich zasadach. Choć nie na jeszcze przygotowanych konkretnych wytycznych, dyrektorzy szkół sami szukają rozwiązań na bezpieczną naukę.

- Jeśli sytuacja z koronawirusem pogorszyłaby się, to myślimy na wprowadzeniem nauczania hybrydowego. To znaczy, że nauka częściowo odbywałaby się w sposób zdalny, a częściowo stacjonarny. Odbywałoby się to na zasadzie rotacji. Najpierw zajęcia stacjonarne na przykład przez tydzień prowadzilibyśmy dla najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczęli szkołę, a później robilibyśmy zmianę - mówi Teresa Stolarczyk-Michałowska, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie.

- To, jak będzie wyglądał nowy rok szkolny, dowiemy się na chwilę przed jego rozpoczęciem - zauważa Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

- Nie do końca wiemy, na czym stoimy. W Krakowie przygotowujemy się tak, jakby rok szkolny miał się normalnie rozpocząć 1 września i dzieci wtedy wróciłyby do szkół. Przygotowaliśmy pewne wytyczne i sugestie dla szkół. Przede wszystkim dotyczą one bezpieczeństwa - mówi Dariusz Nowak.

Wytyczne, które krakowski magistrat przedstawił dyrektorom, to między innymi: utworzenie w szkołach izolatoriów, zakup środków do dezynfekcji, a także przyłbic dla pracowników.

Zwróciliśmy się z pytaniem do Ministerstwa Edukacji Narodowej, kiedy szkoły otrzymają szczegółowe wytyczne dotyczące nauki w nowym roku szkolnym. W odpowiedzi czytamy:

- Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych od września. Tworzymy przepisy, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół.

Gdyby pojawiło się ognisko epidemii lub realne zagrożenie dla zdrowia czy życia uczniów oraz nauczycieli, dyrektor szkoły, po uzyskaniu zgody powiatowego inspektora sanitarnego, będzie mógł szybko zareagować.

W tej chwili pracujemy nad odpowiednimi regulacjami prawnymi w tym zakresie. Dla dyrektora przesłanką do wystąpienia do organu prowadzącego oraz państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o zgodę na zawieszenie zajęć, będzie brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczniom, w tym np. stwierdzone przez właściwe służby przypadki zachorowania na koronawirusa.

Minister Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowuje wytyczne epidemiologiczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Będą one obowiązywały od 1 września 2020 r. i miały zastosowanie do organizacji pracy szkoły dla dzieci i młodzieży w systemie stacjonarnym.

Rozwiązania MEN ma przedstawić w przyszłym tygodniu.

Czy 1 września uczniowie wrócą do szkół? Posłuchaj:
Lajkoniki wyjechały na ulice Krakowa

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra