Krakowskie organizację charytatywne czekają na wsparcie z 1% podatku

2020-03-04 11:15
1 procent podatku. Komu przekazać w Warszawie i na Mazowszu?
Autor: Pixabay.com/stevepb 1 procent podatku. Komu przekazać w Warszawie i na Mazowszu?

Kilka złotych może komuś bardzo pomóc. Rozliczając swój PIT warto pamiętać o przekazaniu 1% podatku na wybraną organizację charytatywną. W ubiegłym roku na taki ruch zdecydowało się 14,5 miliona Polaków. Wiele krakowskich podmiotów czeka na każde wsparcie.

W ubiegłym roku Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego za pomocą 1% podatku prawie 900 milionów złotych. W czołówce zestawienia najchętniej wybieranych podmiotów nietrudno o krakowskie akcenty. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko", czy Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. 

Lista krakowskich organizacji potrzebujących wsparcia jest jednak bardzo długa. Wesprzeć można na przykład Bank Żywności, który ratuje żywność przed zmarnowaniem i przekazuje uratowane produkty potrzebującym.

Sprawne działanie organizacji nie byłoby możliwe bez funduszy pozyskanych z 1% podatków. Złotówka przekazana na działanie Banku Żywności to 8 kilogramów żywności oddane potrzebującym - mówi Beata Ciepła z krakowskiego Banku Żywności.

Alternatywą może też być Fundacja Mam Marzenie. Jej zadaniem jest dawanie radości i nadziei dzieciom w trudnej sytuacji zdrowotnej.

Dla naszych podopiecznych organizujemy spotkania ze znanymi osobistościami, wymarzone wycieczki, czy też umożliwiamy im na jeden dzień zostanie kimś innym. To wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia z 1% podatku - mówi Marcin Czerwiński, wolontariusz Fundacji Mam Marzenie.

1% podatku na organizację pożytku publicznego można przekazać, bez względu na to czy rozliczamy się samodzielnie w sposób elektroniczny, czy tradycyjnie w urzędzie. Baza organizacji pożytku publicznego działających w Krakowie znajduje się na stronie krakow.pl

ESKA Top 5 odc. 110
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE