Krakowska gastronomia wysyła pomoc do przejścia granicznego w Medyce

i

Autor: Krzysztof Dąbrowa Tak wyglądał jeden z punktów zbiorczych w sobotnie popołudnie.

Krakowska gastronomia wysyła pomoc do przejścia granicznego w Medyce

2022-02-26 14:09

Jeden pełny wóz dostawczy wyruszy jutro z samego rana, ale to dopiero początek. Gastronomicy z Krakowa zorganizowali zbiórkę rzeczy dla Ukraińców na granicy w rejonie Medyki. Zawiozą zarówno wyprodukowaną przez siebie żywność, posiłki oraz inne przedmioty przekazane przez ich klientów. Rzeczy te zostaną rozdane uchodźcom, którzy będą ich potrzebowali.

Krakowska gastronomia wspiera Ukrainę. Co najmniej pięć restauracji i kawiarni połączyło siły by dostarczyć do przejścia granicznego w Medyce najpotrzebniejsze uchodźcom artykuły. Nie tylko żywność, ale wszystko, co się przyda. W celu ustalenia dokładnych potrzeb kontaktowali się nawet z Prezydentem Przemyśla.

Przywieziemy sporo rzeczy, które sami możemy wyprodukować. Zbieramy też sporo produktów suchych: słodyczy, małych napojów w butelkach, power banków, kosmetyków, produktów kosmetycznych dla dzieci, pieluch. To wszystko chcemy zawieźć na przejścia graniczne i rozdać wszystkim tym, którzy mogą tego potrzebować - mówi restaurator Krzysztof Dąbrowa.

Obecnie plan jest taki aby dotrzeć do Medyki dużym wozem dostawczym, ale wszystko wskazuje na to, że na jednym kursie się nie skończy.

W restauracji, w piekarni my to zbieramy wszystko, żeby to zawieźć. To już nie dotyczy tylko Zabłocia, to dotyczy całego Krakowa. Wszyscy się jednoczymy i w ten sposób chcemy pomóc. Pieczemy bułki, przygotujemy jakieś jedzenie, zbieramy dary, przynosimy je do restauracji no i w ten sposób chcemy pomóc - mówi krakowski piekarz Mateusz Baszczyński.

Krakowski oddział Związku Ukraińców przypomina, że na ich profilach społecznościowych można znaleźć linki do stron z listami najpotrzebniejszych rzeczy oraz miejsca, gdzie można je oddawać. Link tutaj.

Przedstawiciele Związku podkreślają, że to, czego trzeba obecnie najbardziej to koordynacja i centralizacja pomocy. Apelują do polskich władz zarówno lokalnych jak i centralnych aby przygotowały jednolity system informacji telefonicznej, gdzie będzie można się zgłaszać z wszelką pomocą. Zarówno jeśli chodzi o oddawanie przedmiotów jak i zgłaszanie chęci przyjmowania ukraińskich rodzin uciekających przed wojną.

Tłumy uchodźców na dworcu w Przemyślu