Krakowska gastronomia buntuje się przeciwko obostrzeniom. Sanepid rusza z kontrolami

2021-01-15 13:40
Krakowska gastronomia się buntuje przeciwko obostrzeniom. Sanepid rusza z kontrolami
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Obie jadłodajnie, o których wiemy, że otworzyły sie mimo zakazu, znajdują się w Nowej Hucie.

Krakowscy restauratorzy mają dość. Niektóre lokale zaczynają się otwierać w pełni na klientów mimo sanitarnego zakazu związanego z pandemią koronawirusa. Jak tłumaczą, nie mają już prawie środków na dalszą działalność. Bankructwo będzie oznaczać brak środków do życia stąd desperackie kroki. Krakowianie mają o całej sprawie różne opinie, ale klienci do zbuntowanych lokali przychodzą.

Bunt krakowskich przedsiębiorców. Co najmniej 2 restauracje otworzyły się w pełni mimo obostrzeń sanitarnych. Jeden klub fitness uruchomił działalność pod pretekstem zawodów w przeciąganiu liny. Właściciele lokali tłumaczą, że nie mają innego wyjścia, bo są na skraju bankructwa, a rządowa pomoc to fikcja. Klienci zbuntowanych restauracji nie widzą w tym działaniu nic złego.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Jak nie mają dotacji to co mają zrobić? Kto będzie te kredyty spłacał - mówi jedna z klientek restauracji przy Rondzie Kocmyrzowskim - rząd nie dba o przedsiębiorców. Było dużo obietnic, a rząd wywija się po prostu sianem - dodaje inny klient.

Sanepid na wieść o łamaniu zakazów sanitarnych w ciągu 2 dni skontrolował 30 lokali gastronomicznych. Problemów jednak w większości nie stwierdzono.

W jednej restauracji stwierdzono przebywanie w zakładzie osób siedzących w sali konsumpcyjnej, ale zgodnie z uzyskanymi wyjaśnieniami od prezesa spółki były to osoby testujące organoleptycznie potrawę zatrudnione na podstawie umowy o dzieło - mówi rzeczniczka małopolskiego Sanepidu Dominika Łatak-Glonek.

W tym jednym przypadku właściciel lokalu zostanie wezwany na przesłuchanie. Tymczasem krakowscy restauratorzy rozważają możliwość zbiorowego pozwania państwa polskiego za poniesione straty.

Działalność lokali gastronomicznych, hoteli, klubów fitness i galerii handlowych jest ograniczona od 24 października. Początkowo drugi lockdown miał potrwać 2 tygodnie. W poniedziałek Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że obostrzenia zostają przedłużone co najmniej do końca stycznia.

Buntem przedsiębiorców w Krakowie zainteresował się nasz reporter Kuba Paduch:
Sonda
Co sądzisz na temat robienia zapasów w obliczu zagrożenia koronawirusem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE