Toksyna botulinowa (botulina, botoks) w medycynie: zastosowanie

i

Autor: Getty Images

Krakowscy neurolodzy wykorzystują w rehabilitacji pacjentów... botoks

2023-02-01 16:59

Dotyka coraz młodsze osoby, nie daje wyraźnych objawów i jest także jedną z głównych przyczyn trwałego kalectwa. Mowa o udarze mózgu. Nowe możliwości w przywracaniu chorym sprawności dają innowacyjne metody leczenia z wykorzystaniem... botoksu. Od niedawna z jego zalet korzysta Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego.

Krakowscy neurolodzy ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego z powodzeniem wykorzystują w leczeniu pacjentów.. botoks. Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn trwałego kalectwa i dotyka coraz młodsze osoby. Zastosowanie botuliny medycznej umożliwia rozluźnienie przykurczy sparaliżowanych rąk i nóg.

Podajemy botulinę mniej więcej co trzy miesiące, co powoduje rozluźnienie tych mięśni. Ułatwia to zdecydowanie rehabilitację i czynności pielęgnacyjne. Dzięki temu chory ze stanu, kiedy nie mógł ruszać ręką lub nogą, staje się pacjentem ze średnim albo nawet niewielkim niedowładem - mówi dr Martyna Jurek, neurolog w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego.

Średnio co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Oczywistym objawem jest niedowład połowiczny ręki, nogi i twarzy po tej samej stronie. Czasem ten niedowład jest niewielki, czasem są także zawroty głowy, zaburzenia mowy - wymienia lekarka.

W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie zgłosić się na SOR. Każdego roku w Polsce udar mózgu dotyka blisko 80 tysięcy osób.

Kiss - jak dobrze znasz legendę shock rocka? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W którym roku Kiss zagrali w Polsce swój pierwszy koncert?
Wiszące lalki i misie na drzewie. Upiorny skwerek na dużym osiedlu