Krakowscy hotelarze: straszenie nas kontrolami nie sprawi, że klienci zaczną być odpowiedzialni

2020-12-01 13:37 Kuba Paduch, Radio Eska
Krakowscy hotelarze: straszenie nas kontrolami nie sprawi, że klienci zaczną być odpowiedzialni
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Hotel Galaxy przy ulicy Podgórskiej ma obecnie na 350 pokoi wynajętych zaledwie 10.

"Rozumiemy problem, ale to nie jest nasza wina" - mówią hotelarze w odpowiedzi na zapowiedź kontroli branży. Chodzi o nadużycia przy wynajmowaniu pokoi osobom w podróżach służbowych. To jedyny wyjątek od zakazu działalności branży hotelarskiej ze względu na pandemię koronawirusa. Hotelarze tłumaczą, że nie mają jak sprawdzać, czy dany klient faktycznie jest w podróży służbowej, czy nie.

Zapowiedź rządowej kontroli branży hotelarskiej wywołała strach wśród krakowskich hotelarzy. Wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że będą kontrole ze względu na doniesienia o nadużywaniu możliwości wynajmowania pokoi na cele wyjazdów służbowych. Właściciel hotelu Galaxy oraz wiceprezes Małopolskiej Izby Hotelarskiej przyznaje, że takie nadużycia pewnie są, ale kontrole to nie jest dobra droga, by rozwiązać problem.

Były hotel Gromada znika z krajobrazu Olsztyna

Przepisy są tutaj bardzo nieklarowne. My nie mamy możliwości weryfikowania, czy klient jest w podróży służbowej. Mentalności człowieka, który chce się czuć wolnym, nie da się tak łatwo zmienić. Natomiast straszenie hoteli kontrolami, nie jest właściwym podejściem - mówi Jacek Legendziewicz.

Zamiast kontroli proponuje edukację Polaków o przyczynach obostrzeń sanitarnych. Dodaje jednocześnie, że obroty branży hotelarskiej w Krakowie spadły o 90 procent.

Od marca praktycznie stoimy. To wszystko zależy oczywiście od miejsca. Kraków jest miastem, gdzie głównym turystą był turysta zagraniczny. Granice zamknięte, obowiązek kwarantanny powoduje to, ze turyści z zagranicy do Polski nie przyjeżdżają - mówi Legendziewicz.

Wiceprezes Legendziewicz nie kryje żalu do samorządu, że hotele nadal muszą płacić podatek od nieruchomości, mimo, że praktycznie nie mają dochodów. Twierdzi, że Rada Miasta mogłaby to zmienić na mocy uchwały.

Z właścicielem hotelu Galaxy i wiceprezesem Małopolskiej Izby Hotelarskiej Jackiem Legendziewiczem rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch: