slub

i

Autor: pixabay.com

Krakowianie nie chcą brać ślubów kościelnych. Ogromny spadek liczby małżeństw!

2021-01-12 11:41

Krakowianie coraz mniej chętnie wstępują w związek małżeński. W ciągu roku znacznie spadła liczba ślubów, szczególnie kościelnych. Urząd Stanu Cywilnego podzielił się statystykami za 2020 rok. Jak dokładnie one wyglądają? Dowiecie się w naszym materiale.

Ogromny spadek liczby ślubów zanotował Urząd Stanu Cywilnego. Okazuje się, że coraz mniej krakowian decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. Co więcej, z danych USC wynika, że 2020 r. był pierwszym rokiem, w którym w Krakowie odnotowano więcej ślubów cywilnych niż konkordatowych.

Ci aktorzy zaszczepili się na koronawirusa bez kolejki

Jak podaje USC, w 2020 roku w stolicy Małopolski odbyło się:

  • 1437 ślubów cywilnych
  • 1277 ślubów konkordatowych

To łącznie o 569 ślubów mniej niż rok wcześniej. W ślubach cywilnych zanotowano spadek o 121, a konkordatowych – o 448.

W Krakowie odbyło się też 191 ślubów, które Polacy zawierali z obywatelami innych państw. Najwięcej z:

  • Ukrainy - 45
  • Wielkiej Brytanii i Włoch - 16
  • Węgier - 9
  • Turcji - 8
  • Hiszpanii - 7
  • Francji - 6

Cudzoziemcy reprezentowali każdy kontynent: Azję (Indie, Wietnam, Indonezja czy Japonia), Amerykę Północną (Stany Zjednoczone), Amerykę Południową (Peru, Wenezuela i Chile), Afrykę (Angola, Ghana czy Tunezja) oraz Australię (Australia).

Co ciekawe, w minionym roku obywatele wszystkich państw graniczących z Polską zostali współpartnerami Polek/Polaków: Ukraina (45), Niemcy (5), Czechy (5), Białoruś (5), Rosja (3), Słowacja (2), Litwa (2).

W Krakowie zawarto też 10 związków małżeńskich między cudzoziemcami w relacji: Ukraina-Ukraina (5), oraz po jednej uroczystości Białoruś-Białoruś, Gruzja- Węgry, Niemcy-Niemcy, Węgry-Wielka Brytania oraz Maroko-Maroko.

Posłuchaj o symptomach nadciśnienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Sonda
Czy 500 plus w czasach koronawirusa powinno być zlikwidowane?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE