Kraków: Wzrosła liczba cudzoziemców, najwięcej imigrantów pochodzi z Ukrainy

2021-03-03 21:56
Niesamowite ujęcia Krakowa z drona. Robią ogromne wrażenie!
Autor: Adrian Drąg/Screen YouTube Cracow Aerolapse [4K]

Mimo pandemii koronawirusa w ubiegłym roku w Krakowie wzrosła liczba cudzoziemców. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji. Jesienią 2020 roku w mieście zarejestrowanych było ponad 40 tysięcy imigrantów. To o prawie 28% więcej niż w 2019 roku.

- Pandemia początkowo sprawiła, że wielu obcokrajowców opuściło Polskę i Kraków, po to by później wrócić. Cudzoziemcy zdali sobie sprawę, że panująca sytuacja nie jest tymczasowa tylko to będzie trwało dłużej i paradoksalnie lepiej jest być w Polsce, niż w kraju pochodzenia - tłumaczy Konrad Pędziwiatr z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Wiosna w krakowskim ogrodzie zoologicznym

Z raportu wynika, że najliczniejszą grupę imigrantów stanowią obywatele Ukrainy, których w Krakowie mieszka już prawie 22 tysiące. Na kolejnych miejscach pod względem liczebności znajdują się Białorusini oraz Rosjanie. Badanie pozwoliło określić profil uniwersalnego imigranta żyjącego w Krakowie. Wynika z tego, że prawie wszyscy cudzoziemcy to osoby pracujące, w dodatku wielu z nich jest dobrze wykształconych. 

- Pandemia sprawiła, że zmieniło się podejście imigrantów do rynku pracy. Znacząca liczba cudzoziemców, przebywająca dotychczas w szarej strefie, postanowiła przejść na legalne zatrudnienie. Pozwoliło im to zapewnić sobie podstawowe bezpieczeństwo, czyli dostęp do państwowej służby zdrowia - mówi profesor Jan Brzozowski z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Autorzy badania podkreślają, że raport jest doskonałą pomocą dla władz miasta. Dzięki zebranym informacjom prowadzenie polityki wielokulturowości w Krakowie ma się stać dużo łatwiejsze.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE