Kraków w czerwonej strefie. Będą poważne zmiany w komunikacji miejskiej [NOWE ZASADY]

2020-10-16 10:49 nm
MPK Kraków
Autor: Pixaby

Kraków od soboty, 17 października znajdzie się w czerwonej strefie. Wśród nowych obostrzeń znajdują się także ograniczenia w komunikacji miejskiej. Jak tę sytuację zamierzają rozwiązać władze miasta? Jak będzie funkcjonować komunikacja w Krakowie? Dowiecie się na ESKA Kraków.

Kraków w czerwonej strefie. Nowe obostrzenia

Kraków od kilku dni notuje rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem. W związku z tym stolica Małopolski od soboty, 17 października znajdzie się w czerwonej strefie. Mieszkańcy miasta muszą liczyć się z wieloma obostrzeniami. W tym m.in. z ograniczoną działalnością barów i restauracji (do godz. 21.00) czy zamknięciem siłowni i klubów fitness. Wszystkie nowe obostrzenia w Krakowie znajdziecie tutaj:

Kraków w czerwonej strefie. Jakie będą obowiązywać obostrzenia?

Kolejki do Tauron Areny Kraków, która jest jednym z punktów pobierania wymazów w kierunku koronawirusa.

Kraków w czerwonej strefie. Zmiany w komunikacji miejskiej

Nowe obostrzenia w Krakowie dotyczą również komunikacji miejskiej. Według rozporządzenia, w transporcie publicznym może być zajęte 50 proc. miejsc siedzących i 30 proc. wszystkich miejsc. To poważne utrudnienia dla mieszkańców. Jak zamierza poradzić sobie z tym Kraków?

Czerwona strefa w Krakowie. Jak będzie funkcjonować komunikacja w mieście?

Ze względu na wprowadzone obostrzenia w mieście wzmocniona zostanie komunikacja miejska. Pierwsze zmiany pojawią się już w sobotę, 17 października. To głównie z myślą o osobach, które planują odwiedzić cmentarze przed 1 listopada. To jednak nie wszystko.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców miasto udostępni wszystkie autobusy i tramwaje, a także wydłuży poranne godziny szczytu na wybranych liniach nawet o godzinę. Niektóre autobusy 12-metrowe zostaną zastąpione pojemniejszymi autobusami przegubowymi. Wszystko po to, aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu pasażerowie odczuli konieczne zmiany - czytamy w komunikacie miasta.

Dodajmy, że wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane. Kierowcy i motorniczowie sami też otwierają drzwi na każdym przystanku. W pojazdach są również wydzielone specjalne strefy bezpieczeństwa dla prowadzących.

Miasto dołoży wszelkich starań, aby zapewnić mieszkańcom nie tylko bezpieczeństwo przemieszczania się, ale także – na tyle, na ile to możliwe – komfortowe warunki podróżowania - czytamy w komunkacie miasta.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Krakowie. Weekendowe zmiany w rejonie cmentarzy

Linie tramwajowe:

  • nr 80 – dodatkowa linia tramwajowa kursująca po trasie: „Nowy Bieżanów P+R” – ul. Teligi, ul. Wielicka, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Grzegórzecka, al. Powstania Warszawskiego, ul. Lubicz, ul. Rakowicka – „Cmentarz Rakowicki”. Linia będzie kursować w godzinach ok. 9.00-17.00 z częstotliwością co 20 minut
  • nr 82 – dodatkowa linia tramwajowa kursująca po trasie: „Bronowice Małe” – ul. Bronowicka, ul. Królewska, ul. Karmelicka, ul. Basztowa, ul. Lubicz, ul. Rakowicka – „Cmentarz Rakowicki”. Linia będzie kursować w godzinach ok. 9.00-17.00 z częstotliwością co 20 minut.

Linie autobusowe:

  • nr 105/405 – będą kursować według specjalnego rozkładu jazdy. W godzinach ok. 9.00-17.00 częstotliwość kursowania zostanie zwiększona do 10 minut. Wszystkie kursy w godz. ok. 9.00-19.00 zostaną wydłużone do pętli „Cmentarz Batowice”
  • nr 128 – częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian. W godz. ok. 9.00-19.00 wszystkie kursy zostaną wydłużone do pętli Cmentarz Batowice”. Do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności
  • nr 142, 193 – do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności
  • nr 184 – będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy. W godzinach ok. 9.00-17.00 częstotliwość kursowania zostanie zwiększona do 10 minut. Wszystkie kursy w godz. ok. 9.00-19.00 zostaną wydłużone do pętli Cmentarz Batowice”
  • nr 810 – dodatkowa linia autobusowa kursująca po trasie: Cmentarz Batowice” – Powstańców, ul. Piasta Kołodzieja, ul. Mikołajczyka, ul. Obrońców Krzyża, ul. Żeromskiego, al. Róż, al. Przyjaźni, al. Solidarności, ul. Ujastek, ul. Łowińskiego, ul. Blokowa – „Cmentarz Grębałów” (powrót: ul. Darwina, ul. Kocmyrzowska, ul. Łowińskiego, ul. Ujastek). Linia będzie kursować w godzinach ok. 9.00-17.00 z częstotliwością co 40 minut.
Na ulice Krakowa wyjadą streetbusy: