Licznik ginących gatunków

i

Autor: BNP Paribas Green Film Festival

Kraków uruchomił licznik ginących gatunków. Co pokazuje?

2022-04-21 9:45

Co godzinę wymierają dwa gatunki ze wszystkich organizmów żyjących na Ziemi. Na ekranie Tauron Areny w Krakowie uruchomiono licznik, który pokazuje skalę tego problemu. To kontynuacja projektu Zegara Klimatycznego, zapoczątkowanego w ubiegłym roku przez Fundację Green Festival. Licznik pokazuje liczbę gatunków oraz liczbę dzikich zwierząt na Ziemi, zmieniającą się w ciągu 50 lat.

W ciągu najbliższych dekad z ponad 7 milionów sklasyfikowanych zwierząt i roślin, bezpowrotnie utracimy co najmniej milion. Według badań współczesne wymieranie gatunków jest spowodowane głównie działalnością człowieka i przebiega sto razy szybciej niż naturalne. 

- Licznik pokazuje o ile zmniejszyła się liczba gatunków od 1920 roku, czyli odkąd zaczęliśmy je liczyć. Te gatunki tracimy bardzo szybko. Jeśli obywatele będą coraz lepiej wyedukowani, to będą mądrzej głosować i lepiej kupować dane produkty - mówi Kamil Wyszkowski, Dyrektor wykonawczy United Nations Global Network Poland.

Według naukowców warunkiem przetrwania cywilizacji jest podjęcie zdecydowanych kroków na przestrzeni najbliższych 20-30 lat, aby świat nie zatracił bioróżnorodności fauny i flory, która jest niezbędna do przetrwania gatunku ludzkiego. Licznik ma pokazać Krakowianom skalę problemu wymierania gatunków oraz skłonić ich do do zmiany niektórych nawyków.

- Pokazujemy przyczyny wymierania gatunków. Jedną z nich jest wycinanie puszczy pod uprawy. Zanieczyszczenie powietrza i wody też na to wpływa. Możemy konsumować mniej pewnych rzeczy, ograniczyć jedzenie mięsa i przez to będziemy produkować mniej zanieczyszczeń, oszczędzać wodę - tłumaczy Grzegorz Dukielski, Prezes Fundacji Green Festival.

Licznik będzie włączał się codziennie o godzinie 20:00. 14 sierpnia fundacja zainauguruje w Krakowie piątą edycję Festiwalu Filmów Ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival. 

Park rzeczny Białucha przy ul. Celarowskiej 23. Nowe miejsce na mapie Krakowa

QUIZ - Sprawdź, czy jesteś dobrym kierowcą. Najlepsi zdobędą komplet punktów!

Pytanie 1 z 15
W terenie zabudowanym, od godz. 23:00 do 5:00 można poruszać się z prędkością...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE