Paraliż na al. Trzech Wieszczów w Krakowie

i

Autor: Amadeusz Calik

Najgorsze powietrze w Polsce jest w Krakowie na Alejach Trzech Wieszczów. KAS podał statystyki

2023-02-02 8:01

Najgorsze powietrze w Polsce jest na krakowskich Alejach Trzech Wieszczów - informuje Krakowski Alarm Smogowy. W zeszłym roku normy szkodliwych pyłów były tam przekroczone prawie trzy razy dłużej, niż dopuszczają przepisy.

Smog. Najgorsze powietrze w Polsce jest w Krakowie na Alejach Trzech Wieszczów. KAS podał statystyki

Od lat Kraków walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Ciągle jednak wiele jest do poprawy, a w zakresie smogu, który wynika z natężenia ruchu samochodowego, przygotowana została uchwała o Strefie Czystego Transportu. To ona ma pomóc w walce ze smogiem choćby na Alejach Trzech Wieszczów, na których powietrze - według Krakowskiego Alarmu Smogowego - jest w najgorszym stanie, jeśli chodzi o wszystkie stacje pomiarowe w Polsce.

W Polsce obowiązują normy, z których wynika, że poziom dopuszczalny pyłu PM10 może być przekroczony w danym mieście tylko 35 dni w roku. A jeśli chodzi o Aleje, to takich dni smogowych, czyli dni, kiedy te normy zostały przekroczone, było aż 96 w zeszłym roku - mówi Ewa Lutomska z KAS.

Quiz o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje - i jak się przed tym chronić!

Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?

Lutomska przekonuje, że jedynym ratunkiem dla takich miejsc jak Aleje są Strefy Czystego Transportu. Tymczasem wielu Polaków uważa SCT za "niepotrzebne" - mówi Przemysław Gąsiorowski z Autobazy, portalu, który przeprowadził badanie na temat Stref.

Zapytaliśmy, czy zdaniem Pani bądź Pana strefy czystego transportu są potrzebne. I na to pytanie odpowiedziało nam około tysiąca ankietowanych. Na "nie" bądź "zdecydowanie nie" zadeklarowało się 42 proc. Na "tak" i "zdecydowanie tak" mamy 24 proc.

Pierwszy etap Strefy Czystego Transportu w Krakowie zacznie się w lipcu przyszłego roku. Oznacza to, że auta zakupione i zarejestrowane po 1 marca 2023 roku będą musiały spełniać wymogi emisji Euro 3 dla silników benzynowych i Euro 5 dla diesli.

Dron antysmogowy lata nad Łodzią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE