Smog dusi Kraków i okolice

i

Autor: pexels

Kraków przystąpił do realizacji rządowego programu „Stop Smog”. W grze ogromne pieniądze!

2021-12-23 17:39

To pierwsze tak duże bezzwrotne dofinansowanie na zadania związane z poprawą jakości powietrza. Miasto otrzyma na to aż 34,5 mln zł. 15 mln wyłoży z własnego budżetu.

Wsparcie pozwoli na termomodernizację lub wymianę przestarzałych źródeł ciepła w kilkuset lokalizacjach w Krakowie. Okazuje się, że pomimo obowiązywania zakazu palenia węglem, zatruwających powietrze "kopciuchów" wciąż jest sporo. Mówi Paweł Ścigalski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Jakości Powietrza.

Mamy w Krakowie ok. 500 lokalizacji, gdzie potencjalnie mogą występować takie paleniska, zresztą w tym sezonie grzewczym one są weryfikowane przez Straż Miejską i myślę, że część z tych osób, która korzysta jeszcze z paliw stałych będzie mogła skorzystać z tych środków - wyjaśnia. 

Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że w porównaniu do poprzednich programów, „Stop Smog” ma jedną niepodważalną zaletę. 

Beneficjent, więc osoba, która musi wymienić źródło ciepła, albo ocieplić dom może liczyć nawet na 100 proc. pokrycie kosztów inwestycji. To bardzo ważne, bo oczywiście nie możemy zostawić osób uboższych bez pomocy - stwierdza.

Co więcej, to miasto przejmuje rolę inwestora i przeprowadza cały proces, więc to kolejne ułatwienie dla osób biorących udział w programie.

Anna Dworakowska z Krakowskiego przyznaje, że zaskoczona jest postawą sąsiednich gmin, na które spada odpowiedzialność za zatruwanie powietrza w Krakowie. 

Dziwi mnie niska aktywność gmin tzw. "obwarzanka". Na 14 gmin otaczających Kraków, jedynie 2 - Skawina i Niepołomice przystąpiły do programu, a 12 tego nie uczyniło. Bardzo mnie to martwi i rozczarowuje - stwierdza.  

Jednostkowe wsparcie dla mieszkańca może wynieść nawet 50 tys. zł.

Rozdaliśmy świąteczne paczki potrzebującym. Nie brakowało wzruszeń

Jak dobrze znasz polskie kolędy? Uzupełnij brakujące słowa [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Bóg się rodzi, moc truchleje: Pan niebiosów obnażony. Ogień krzepnie, blask ciemnieje, Ma granice...