Kraków: prawie 300 studentów zgłosiło się na ochotnika do pomocy w walce z koronawirusem

2020-03-16 11:30 NM
Lekarze korona
Autor: Pixaby

Dokładnie chodzi o 287 krakowskich studentów kierunków medycznych, którzy chcą pomóc lekarzom w walce z koronawirusem. Jeszcze w tym tygodniu pierwsi z nich mają trafić do Szpitala Uniwersyteckiego.

Z apelem w tej sprawie zwróciły się w miniony piątek do żaków władze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tomasz Grodzki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prosił krakowskich studentów kierunków medycznych o pomoc dla szpitali. Na mobilizację młodych osób nie trzeba było długo czekać. Okazało się, że na apel władz UJ odpowiedziało prawie 300 osób. Jeszcze w tym tygodniu pierwsi z nich trafią do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Władze szpitala podkreślają, że sytuacja we wspomnianej placówce jest trudna. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że po decyzji o zamknięciu szkół i przedszkoli około 100 pielęgniarek i 60 lekarzy zgłosiło potrzebę pozostania w domach.

Uczelnia stworzyła specjalną bazę studentów-wolontariuszy, do której można trafić, wypełniając formularz na stronie internetowej Collegium Medicum UJ. Studenci mają wspierać działania logistyczne i informacyjne szpitala oraz służyć wiedzą i umiejętnościami na oddziałach innych niż oddział zakaźny. Żacy zostaną przeszkoleni i ubezpieczeni.

Koronawirus w Małopolsce: ile osób jest zarażonych? Jaki jest stan pacjentów?

Do tej pory w Małopolsce potwierdzono jeden przypadek zarażenia koronawirusem. 64-letni mężczyzna, który wrócił z Włoch przebywa w szpitalu im. Stefana Żeromskiego. Oprócz niego hospitalizowane są 33 osoby z podejrzeniem choroby. 325 objętych jest kwarantanną, a 342 znajdują się pod nadzorem epidemiologicznym.

Koronawirus: lista szpitali

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.