dzik

i

Autor: webandi/Pixabay.pl

Kraków: odłownia na dziki na Ruczaju działa! W pułapkę złapało się już kilka zwierząt

2021-04-30 9:20

Do tej pory dzięki pułapce na dziki na krakowskim Ruczaju udało się odłowić osiem takich zwierząt. Specjalna klatka, która stoi w rejonie kampusu UJ od ponad dwóch miesięcy, jest jedyną taką w Polsce. Miasto rozważa ustawienie podobnych w innych rejonach.

Według informacji urzędu miasta, wśród ośmiu dzików była locha z siedmioma młodymi – przelatkami, czyli ok. dwuletnimi osobnikami.

Dziki zostały przeniesione na wschód od trasy S7 na tereny niezabudowane Krakowa w granicy obwodu łowieckiego nr 70 – rozciągającego się na południe od rzeki Wisły aż po Niepołomice – powiedział PAP Kamil Popiela z biura prasowego magistratu.

Raport z Anteny 29.04

Klatka na Ruczaju jest inicjatywą Urzędu Miasta Krakowa i Polskiego Związku Łowieckiego. Rejon, w którym stanęła, jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez dziki. Klatka może pomieścić ok. 15 zwierząt.

To może być przydatna metoda do rozwiązywania konfliktów z dzikami na terenie miasta, ale należy wziąć pod uwagę fakt, iż przenośna, obsługiwana w pełni elektronicznie odłownia jest urządzeniem jak dotąd niestosowanym nigdzie w Polsce – wobec czego cały czas jest w fazie sprawdzania oraz bardzo pracochłonnego serwisu pracowników pogotowia dla zwierząt – wyjaśnił pracownik urzędu miasta.

Urzędnicy rozważają ulokowanie kolejnej odłowni w innym rejonie miasta.

Z obserwacji leśników i myśliwych wynika, że nowe pokolenie dzików nie boi się miasta i ludzi. Zwierzęta, w poszukiwaniu pokarmu, przychodzą na pola i ogródki, ale i na osiedla bloków, gdzie atrakcyjne są dla nich śmietniki.

Jeśli zobaczy się dzika, należy zachować spokój, nie uciekać i nie krzyczeć, ale powoli próbować się wycofać. Trzeba zadzwonić pod numer straży miejskiej 986, można też pod numer alarmowy 112.

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków