Kraków: nowoczesny autobus miejski przypomina pokój na kółkach. Gdzie i do kiedy kursuje? [ZDJĘCIA]

2023-02-27 12:46

Siedzenia jak kanapy, a pod nogami... drewniane panele. Tak można opisać wnętrze testowanego w Krakowie autobusu przegubowego marki Mercedes. Model eCitaro G wozi pasażerów już od kilku miesięcy i kursować będzie do 1 marca. Pojazd jest trzydrzwiowy, bezemisyjny i charakteryzuje się wnętrzem, przypominającym... pokój gościnny. Zobaczcie zdjęcia.

Kraków: na której linii jeździ autobus Mercedes eCitaro G?

Przegubowa wersja autobusu marki Mercedes, czyli model eCitaro G po raz pierwszy pojawił się na ulicach Krakowa 20 października 2022 roku. Pojazd z Niemiec sprowadziła firma Mobilis. Ze względu na brak ostatnich drzwi autobus jeździł tylko na linii 578. Potem, w dni powszednie, wyjeżdżał na 103, a w weekendy - na 189. Testy trwały do końca stycznia 2023 roku.

W lutym br. pojazd zmienił zajezdnię - teraz stacjonuje na Woli Duchackiej i operatora - na Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Autobus jeździ obecnie na linii nr 169 (i 469). Na trasie Piaski Wielkie - Górka Narodowa będzie kursować do 1 marca. 

Nowoczesny autobus na testach w Krakowie. Wnętrza przypominają pokój gościnny

Pojazd jest trzydrzwiowy, bezemisyjny, ma 18 m długości i 26 miejsc siedzących. W bateriach znajdują się ogniwa litowo-niklowo-manganowo-kobaltowe, w skrócie NMC. Dzięki tym bateriom eCitaro w idealnych warunkach może przejechać nawet 280 kilometrów. Bezpieczeństwo obejmuje wszystkie sfery podczas jazdy i w sytuacjach zagrożenia, ochronę w razie wypadku oraz minimalizację jego skutków.

Nadwozie zapewnia pasażerom osłonę w razie zderzenia bocznego. A w razie najechania na inny pojazd wzmocniona część przednia minimalizuje skutki wypadku i lepiej chroni kierowcę.

Elektryczny autobus marki Mercedes eCitaro spełnia wymogi stawiane autobusowi z napędem wyłącznie elektrycznym w przestrzeni miejskiej. Autobus wyróżnia się m.in. wyjątkowym wyglądem wewnętrznym: podłoga imitująca drewniane panele oraz nietypowy rozkład foteli, przypominający kanapy wyróżniają Mercedesa eCitaro na tle innych pojazdów kursujących ulicami Krakowa. Stąd też porównanie do "pokoju na kółkach". Przejdź do galerii i zobacz zdjęcia pojazdu. 

Źródło: psmkms.krakow.pl

Kraków: urzędnicy kupili rower cargo
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE